XV ZŁAZ TURYSTYCZNY NA MOGIELICY

Już po raz piętnasty, a po raz czwarty w ramach programu „Odkryj Beskid Wyspowy”  odbył się Złaz Turystyczny Mogielica 2013. Dla niektórych spośród miłośników gór stało się już tradycją, że w ostatnią niedzielę wakacji wędrują na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.

Jak co roku szlaki niebieski, żółty i zielony przemierzały grupy turystów, aby dotrzeć co celu – góry Mogielicy. Największa grupa przybyła pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka. Jak zawsze impreza przyciągnęła wielu turystów, z różnych zakątków Polski a nawet z zagranicy m.in. z partnerskiej gminy Chlebnice ze Słowacji na czele ze starostą Milanem Maksonem. Na Mogielicę przybyli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: gospodarz imprezy Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys, Starosta Limanowski Jan Puchała, Radny Powiatu i zarazem Skarbnik Gminy Słopnice Jan Więcek oraz Radny Sejmiku Województwa Grzegorz Biedroń.
Wszyscy uczestnicy złazu byli witani przy akompaniamencie muzyki ludowej granej przez kapelę Zbyrcok ze Słopnic. O godzinie 10.30 nastąpiło oficjalne powitanie przybyłych przez Wójta Gminy Słopnice Adama Sołtysa i gospodarza programu „Odkryj Beskid Wyspowy” Stanisława Przybylskiego. Następnie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji turystów, sprawowana przez ks. Stanisława Wojcieszaka – kapelana Cechu Rzemiosł Różnych oraz ks. prałata Mieczysława Łukaszczyka z Nowego Targu. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła kapela Zbyrcok.
Jak zawsze na uczestników złazu czekała gorąca kiełbasa z grilla. Po posiłku przyszedł czas na zabawę.  Zgodnie z programem przeprowadzone zostały liczne konkursy, które poprzedziła gawęda Władysława Podgórni, który opowiedział legendy na temat powstania gór. Panie prezentowały swoje wdzięki i talenty w wyborach miss.  Kandydatki oceniało jury w składzie: Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys, starosta z Chlebnic Milan Makson oraz Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Limanowej – Wincenty Curzydło. Z grona wszystkich pań Miss Mogielicy 2013 i zarazem Najmilszą Uczestniczką Złazu została wybrana Monika Wnękowicz z Łukowicy. Wyróżniono także dwie wicemiss – Lidię Falatyn ze Szczawy oraz Magdalenę Hojnor z Zamieścia. Panowie mogli wykazać się siłą w konkursie na Strong Mena 2013. Po zaciętej walce w konkurencji – rzutu workiem z piaskiem, Najsilniejszym i jednocześnie Najmilszym Uczestnikiem Złazu został Krzysztof Banach. Drugie miejsce w kategorii Strong Men 2013 zajął Mateusz Pietrzak, a trzecie Wojciech Grucel. W kategorii Young Strongmen zwyciężył 5-letni Łukasz Nalepa z Myślenic.  Kolejna konkurencja wyłoniła spośród wszystkich zgromadzonych na szczycie Mogielicy Najmłodszego Uczestnika, którym została 4-miesięczna Kornelia Kajzar ze Szczawy. Wyróżniono także 5-miesięcznego Konrada Koniecznego ze Skrzydlnej oraz  8-miesięczną Lenkę Dawiec ze Szczawy. Najstarszym uczestnikiem okazał się 86-letni Jan Opyd także ze Szczawy. Spośród wszystkich turystów wyłoniono ponadto Gościa przybyłego z najdalszej miejscowości i  najdalszego zakątka świata. Aby bawić się na Mogielicy, największą ilość kilometrów przebyła Elżbieta Kucia z Kłodawy. Turystą z najdalszego zakątka świata w tym roku okazała się Agiejewa Raisa Iwanowna z miejscowości Kotowsk w Rosji. Do rąk wyróżnionych uczestnika złazu trafiły specjalne statuetki i upominki.  
Ponadto przeprowadzono konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Słopnice, którego laureatami zostali: 1 miejsce - Łukasz Jasica z Mordarki, 2 miejsce – Mariusz Jasica również z Mordarki, 3 miejsce – Dawid Zawada z Jurkowa.  Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami.
Wspaniały klimat zabawy zapewnił występ kapeli Zbyrcok ze Słopnic, która zaprezentowała dobrze wszystkim znane biesiadne utwory.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się konie udostępnione na tę okazję ze stadniny pana Twaroga z Lipowego. Podczas złazu specjalny pokaz kulinarny zaprezentował kucharz Jakub Kasiński, który na szczycie Mogielicy przygotował gulasz beskidzki.
Nad bezpieczeństwem uczestników XV Złazu na Mogielicy, czuwali członkowie GOPR z Grupy Operacyjnej z Limanowej.

 

 


GALERIA URZĘDU GMINY SŁOPNICE

GALERIA - WALDEMAR SOŁTYS

Tagi