JUNIORZY POUCZALI SENIORÓW I KIEROWCÓW

Wczoraj, 19 października br. w budynku Biblioteki Publicznej w Słopnicach odbyło się nietypowe szkolenie. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 wspólnie z przedszkolakami z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach instruowali seniorów w zakresie zachowania widoczności i bezpieczeństwa na drodze.

Samo spotkanie było elementem działań podjętych przez obie szkoły w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła”. Uczniowie postanowili w ten sposób podzielić się swoją wiedzą  na temat znaczenia i roli jaką odgrywa noszenie elementów odblaskowych, w czasie poruszania się po drodze tuż po zmierzchu. Poprzez krótkie humorystyczne inscenizacje najmłodsi przekazali seniorom najistotniejsze informacje i wiedzę na temat zachowania bezpieczeństwa. Dodatkowo uczestnicy szkolenia otrzymali elementy odblaskowe oraz ulotki związane z bezpieczeństwem. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa lekcja skutecznie uwrażliwi osoby starsze na konieczność przestrzegania przepisów ruchu drogowego i  przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa samych seniorów oraz  ich najbliższych.

Warto wiedzieć! Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola oraz Szkoły Podstawowej Nr 4  biorą udział w konkursie „Odblaskowa szkoła”, w ramach którego realizują szereg działań w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Konkurs ten daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, rodziców i seniorów na drodze.

                                                                           

Kolejna akcja uczniów Szkoły Podstawowej i Przedszkola promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym odbyła się w terenie.  Uczniowie klasy V przyszli na zajęcia w kamizelkach odblaskowych  i wraz z dzielnicowym Piotrem Biedroniem wyruszyli promować bezpieczeństwo „wprost na drogę”. Niosąc transparenty z hasłami: "Odblaski ratują Twoje życie", "Zwolnij kierowco", "Zapinaj pasy", przemaszerowali  drogą powiatową, tuż przed budynkiem szkoły. Punktem kulminacyjnym był  „akcyjny patrol". Otóż uczniowie wspólnie z dzielnicowym przeprowadzili kontrolę drogową. Zatrzymani kierowcy usłyszeli  przypomnienie o obowiązku zapinania pasów, prawidłowym przewożeniu dzieci w samochodzie oraz stosowaniu się do ograniczeń prędkości w pobliżu  szkół. Po zakończonej kontroli kierowcom wręczano jabłka. Nadrzędną ideą akcji było zaapelowanie do świadomości kierowców odnośnie rozsądnego i odpowiedzialnego poruszania się po drodze. Dzielnicowy przeprowadził również pogadanki dla uczniów I-III przypominając dzieciom m.in. o zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, a także konieczności korzystania z elementów odblaskowych.

GALERIA