SENIORZY ZWIEDZILI KOPALNIĘ

Po Łagiewnikach, Łopieniu, Kamienicy grupa seniorów ze Słopnic, 14 listopada br., wyjechała do Bochni by zwiedzić tamtejszą perełkę turystyczną - Kopalnię Soli Bochnia. Wycieczka seniorów to kontynuacja projektu socjalnego „Aktywny i bezpieczny senior” realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słopnicach.

- Wędrowaliśmy ponad dwieście metrów pod ziemią podziwiając korytarze, różne elementy dawnej techniki i warunki w jakich pracowali niegdyś ludzie tworząc bogactwo ówczesnej Polski – relacjonują uczestnicy wyjazdu. Uczestnicy wycieczki z uwagą słuchali opowiadań przewodnika o historii Bochni, samej kopalni, ale też ciekawych rozdziałów naszej historii o których rzadko się wspomina jak handel, organizacja rzemiosła, przywileje królewskie. Duże wrażenie na uczestnikach wywarła podziemna kaplica, w której od lat odprawia się jedyną na świecie podziemną pasterkę.
- Wycieczka była nie tylko elementem integracyjnym, ale również częścią szerszych działań, mających na celu podtrzymanie aktywności ruchowej osób starszych - tłumaczy autor projektu Edward Sroka. - Choć ominęliśmy zejście schodami, to i tak trzygodzinny spacer był dość intensywnym treningiem.

Warto dodać, że projekt „Aktywny i bezpieczny senior” realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest dofinansowany przez Wojewodę Małopolskiego, wycieczka do Bochni była już ostatnim jego elementem. Kończący się projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem, dlatego samorząd podejmie starania, aby pozyskać środki na podobne formy aktywizacji i integracji seniorów.

 

GALERIA