ŚWIĘTOWANIE 100 – LECIA NIEPODLEGŁOŚCI ROZPOCZĘTE

Radosne i podniosłe obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości w gminie Słopnice zostały zainaugurowane. W czwartek 8 listopada br. odbyły się pierwsze rocznicowe uroczystości w wykonaniu przedszkolaków i uczniów naszych szkół.

Pierwszym wydarzeniem wpisującym się w gminnym program Święta Niepodległości była akademia przygotowana przez Zespół Placówek Oświatowych. Pierwszym jej elementem był polonez odtańczony przez najmłodszych członków szkoły. Przedszkolaki w biało-czerwonych strojach zawładnęli salą, a po zakończeniu poloneza odśpiewali hymn i wyrecytowali  wiersz W. Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały..”. Stroje najmłodszych zdobiły własnoręcznie wykonane kotyliony i wianuszki w barwach narodowych. Występ dopełnił, wyszukany i głęboki w przesłaniu, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów starszych klas szkoły. Na zakończenie obchodów zostały wręczone nagrody w gminnym konkursie historycznym „Drogi Polaków do Niepodległości”. Nagrody w tym konkursie otrzymali: Monika Więcek – I miejsce (SP Nr 1) , Zuzanna Śmierciak – II miejsce (SP Nr 3) i Damian Natanek (SP Nr 4) oraz Sylwester Saska (SP Nr 3) – ex aequo III miejsce.   

RELACJA Z WYDARZENIA

Podniosłą atmosferę w związku z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości dało się odczuć także w Szkole Podstawowej Nr 4. Społeczność szkoły przygotowała z tej okazji Wieczornicę Patriotyczną, na którą zaprosiła nauczycieli, rodziców uczniów i całą społeczność sołectwa Mogielica. W czwartkowe popołudnie, po mszy św. w intencji Ojczyzny, w szkole odbyło się wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych oraz deklamacja wierszy. Jednym z elementów inscenizacji był wywiad z Komendantem Józefem Piłsudskim. Prócz mieszkańców gośćmi wieczornicy byli dyrektorzy szkół gminy Słopnice, ks. proboszcz Jan Gniewek oraz ks. senior Marian Kaim. 

RELACJA Z WYDARZENIA

Wspólny apel z okazji Święta Niepodległości zgromadził także społeczność Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola.  Tutaj do inscenizacji i koncertu pieśni patriotycznych został włączony element ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej w postaci wspólnego odśpiewania hymnu narodowego o godzinie 11.11. Do świętowania przyłączyli się także rodzice uczniów na czele z prezydium rady rodziców. 

RELACJA Z WYDARZENIA

Także dzisiaj, tj. 9 listopada br. w Szkole Podstawowej Nr 3, odbyła się piękna w treści i przesłaniu, wieczornica patriotyczna pod tytułem "Pisk Białego Orła". Inscenizacja ta została przygotowania dla zaakcentowania obchodzonej także przez uczniów, razem z dyrektorem szkoły, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Na patriotyczną wieczornicę prócz rodziców i mieszkańców Granic, przybyli także Wójt Adam Sołtys, Radny Sejmiku Województwa Grzegorz Biedroń,  ks. proboszcz Jan Gniewek, Radny Gminy Słopnice Andrzej Ślazyk. Spotkanie stało się lekcją historii, ukazującą walkę Polaków o niepodległość i odzyskanie po 123 latach niewoli upragnionej wolności. Motywem przewodnim przedstawienia był Biały Orzeł - symbol Polski, którego „pisk” nie pozwalał tracić nadziei na wolność.  Przedstawienie odbywało się w ciekawej scenerii, która wiernie oddawała realia życia tamtych czasów. Trzyaktowa sztuka była wzbogacona pięknymi pieśniami, które budowały wzruszający, podniosły nastrój, oddawały charakter spektaklu dopełniając całości uroczystej wieczornicy. Na zakończenie wydarzenia dyrektor szkoły Mieczysław Tokarczyk podziękował wszystkim za udział w spotkaniu i  życzył radosnego przeżywania Święta Odzyskania Niepodległości.

RELACJA Z WYDARZENIA

 

Przypominamy, że to jedne z pierwszych wydarzeń wspólnych obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości, które mają miejsce w Słopnicach. Serdecznie zapraszamy do udziału w pozostałych obchodach, których harmonogram znajdą Państwo tutaj.

Tagi

FILMY