WYPALANIE TRAW SZKODZI I JEST ZABRONIONE

Wraz z nastaniem ciepłych dni obserwowany jest wyraźny wzrost liczby pożarów na nieużytkach rolnych oraz łąkach. Proceder ten powtarza się corocznie i przybiera nieraz poważne rozmiary angażując duże siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wypalanie suchych pozostałości roślinnych, zwłaszcza tych znajdujących się na obrzeżach kompleksów leśnych często prowadzi do pożarów lasów. Nierzadko, w sytuacjach trudnych do opanowania pożary te przenoszą się na zabudowania mieszkalne i gospodarcze, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz mienia. Wbrew obiegowej opinii wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, a jedynie szkody. W następstwie wypalania traw giną zwierzęta oraz mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej. Dymy pochodzące z wypalania zasnuwają często drogi publiczne do tego stopnia, że stają się przyczyną groźnych wypadków. Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Niemal co roku w skali kraju odnotowywane są przypadki, których ofiarami wypalania stają się ludzie. Świadomość społeczna w kwestii wypalania traw jest nadal bardzo niska. Warto zastanowić się nad tym, czy przez bezmyślność nie narazimy na zagrożenie własnego życia lub mienia. Przypominamy, że osoby wypalające trawy łamią prawo, które jasno zakazuje tego typu praktyk.
W związku z tym straż kieruje apel do wszystkich mieszkańców o zachowanie zdrowego rozsądku i nie wypalanie traw i innych pozostałości roślinnych.