SENIORZY ŚLADAMI HISTORII

Wczoraj, tj. 27 maja br. nasza grupa seniorów wybrała się na zwiedzanie Krakowa i okolic. Odwiedzili m.in. opactwo benedyktynów w Tyńcu, Kopiec Kościuszki oraz Kraków. Zapraszamy na relację z wyjazdu!

Relacja

27 maja grupa 52 seniorów wybrała się do Krakowa. W samym centrum miasta nie byliśmy, zwiedziliśmy natomiast dwa historyczne i piękne miejsca. Pierwsze to Tyniec. Jest tam najstarsze w Polsce i liczące prawie 1000 lat opactwo benedyktynów. Tam zwiedzaliśmy położone w podziemiach muzeum a następnie przewodnik oprowadził nas po opactwie. Opowiadał o duchowości benedyktyńskiej i pracy związanej z przepisywaniem ksiąg. Widzieliśmy też skryptorium, czyli miejsce gdzie przepisywano księgi. W sklepiku można było kupić produkty benedyktyńskie. Posiłek spożyliśmy nad samym brzegiem Wisły „Pod lutym turem” . Kto czytał powieść „Krzyżacy” ten wie, że to właśnie tam zaczyna się jej akcja i przygody Zbyszka z Bogdańca.

Potem pojechaliśmy na Kopiec Kościuszki. To była część wycieczki związana z aktywizacją ruchową. Pod kopcem nastąpiło spotkanie pokoleń, bo okazało się, że jest tam wycieczka klas zerowych z Zespołu Placówek Oświatowych. Z kopca podziwialiśmy panoramę Krakowa i widoki aż po Beskidy. Sam kopiec jest wzniesiony na terenie jednego z fortów otaczających Kraków. W zabudowaniach fortu urządzono muzeum Kościuszki i muzeum figur woskowych. Można było też zejść do podziemnej części umocnień i zobaczyć stanowisko artyleryjskie z ciężkim moździerzem.
Pogoda i nastroje nam dopisywały. Cali i zdrowi wróciliśmy do Słopnic, planując po drodze kolejną imprezę.

Wycieczka była jednym z wydarzeń realizowanych w ramach projektu „Aktywny i bezpieczny senior”. Projekt jest realizowany ze środków Gminy Słopnice oraz Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

 

GALERIA