X RAJD SZLAKAMI ŻOŁNIERZY 1. PUŁKU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH AK

9 czerwca 2019 r. zakończył się dziesiąty, jubileuszowy Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Trzydniowe zmagania zgromadziły blisko stu uczestników z całej Małopolski. Podzieleni na 12 zespołów przemierzali turystyczne trasy związane z historią podhalańskich partyzantów.

Tym razem rajd zawitał do powiatu limanowskiego i objął swoim zasięgiem teren czterech położonych w Beskidzie Wyspowym gmin: Kamienicy, Słopnic, Dobrej i Tymbarku. Nieprzypadkowo start nastąpił w piątek 7 czerwca w podgorczańskiej Szczawie – miejscowości, w której kwaterował I batalion 1. PSP AK, miały miejsce zrzuty i co roku obywają się tzw. partyzanckie odpusty. Spod znajdującego się w Szczawie Muzeum 1. PSP AK uczestnicy rajdu maszerowali do udostępnionego niedawno obozowiska OP AK „Wilk”, a stamtąd na Mogielicę, po czym udawali się do Jurkowa i Dobrej. Ponad dwudziestokilometrowa trasa, najeżona punktami zadaniowymi obsługiwanymi przez rekonstruktorów, zajęła najszybszym zespołom ponad 7 godzin.

 

Także drugiego dnia rajdu patrole musiały pokonać podobnej długości odcinek – z Dobrej przez Wilkowisko do Tymbarku. I tutaj uczestnicy wykonywali różnorodne zadania, spotykali się z akowskimi placówkami oraz oddziałami wojska niemieckiego i partyzantki sowieckiej. Finałem gry był ogłoszony już w bazie rajdu (w szkole podstawowej w Dobrej) nocny alarm i poszukiwanie zrzuconych „na dziko” cichociemnych. Punkty zdobyte podczas tej niezapowiedzianej konkurencji zadecydowały o zwycięstwie patrolu złożonego z absolwentów Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach, którego patronem był kpt. Julian Krzewinki „Filip”. Drugie miejsce zajął patrol aktualnych uczniów tej szkoły, odwołujący się do pamięci o Genowefie Kroczek „Lotte”. Podium uzupełniła drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu, której patronował Józef Lipa „Sewer”.

 

W uroczystym zakończeniu rajdu udział wzięli dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, wójt  Gminy Słopnice Adam Sołtys, wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek oraz Przewodniczący Rady Gminy Dobra Jan Palki.

 

 

Pełna galeria na stronie IPN

 

 

Tagi