POMNIK OFIAR HITLERYZMU ZOSTAŁ ODNOWIONY

W ubiegłym tygodniu została zakończona renowacja Pomnika poświęconego 32 ofiarom hitleryzmu zamordowanych 17 VII 1944 r., który znajduje się na terenie gminy Słopnice. W lipcu tego roku, przypadała 75 rocznica tych tragicznych wydarzeń.

          Z racji warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg oraz zacienienie, stan pomnika z upływem lat uległ widocznemu zniszczeniu. Kolor rzeźby z jasnego i oryginalnego odcienia, zmienił się na kolory zieleni i brązów, co spowodowało że w części postaci czy głowy orła, rzeźba przestała być czytelna. Decyzja o renowacji zapadła w ubiegłym roku, a dzięki pozyskanym środkom prace zostały przeprowadzone w okresie od maja do października br.. Renowacja i konserwacja pomnika obejmowały m.in.: oczyszczenie kamienia, specjalistyczne uzupełnienie powstałych ubytków a także odpowiednie zabezpieczenie powierzchni. Prace przy pomniku wykonał Stanisław Strzelczyk – konserwator dzieł sztuki. Koszt wykonania wszystkich prac renowacyjnych wyniósł 29 400 złotych. Kwotę 18 900 zł stanowią środki pochodzące z budżetu gminy Słopnice, a 10 500 zł to pomoc finansowa uzyskana przez samorząd z budżetu województwa małopolskiego. Warto dodać, że to już drugi obiekt zabytkowy poddany pracom renowacyjnym. W ubiegłym roku nową lokalizację i wygląd zyskała ponad stuletnia kapliczka z osiedla Czajnówka, która usytuowana została obok starego kościoła.

 

Więcej informacji na temat historii pomnika można przeczytać w artykule pt. UCZCZONO PAMIĘĆ O OFIARACH EGZEKUCJI 32 ZAKŁADNIKÓW SPRZED 75 LAT.

 

W galerii zamieszczono zdjęcia ukazujące stan pomnika przed renowacją, a także jego aktualny wygląd.

Tagi

GALERIA