SENATOR STANÓW ZJEDNOCZONYCH Z WIZYTĄ W SŁOPNICACH

W dniu 29 sierpnia Gminę Słopnice odwiedził niecodzienny gość. Był to Senator Stanów Zjednoczonych, żydowskiego pochodzenia Bernard Sanders, którego korzenie znajdują się właśnie w Słopnicach. Jego ojciec Eliasz Sanders urodził się w Słopnicach, lecz w 1921r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jak wskazują źródła rodzinny dom senatora mieścił się w osiedlu „Pod Putówką”.

Senator Bernie Sanders przyjechał do Słopnic wraz z małżonką oraz z bratem i jego żoną. Podczas wizyty amerykański polityk spotkał się z władzami gminy Słopnice: Wójtem - Adamem Sołtysem, Skarbnikiem - Janem Więckiem oraz Przewodniczącym Rady Gminy  - Józefem Filipiakiem. Po oficjalnym powitaniu goście obejrzeli prezentacje multimedialną o Gminie Słopnice, następnie  wszyscy udali się na zwiedzanie miejscowości. W ramach wizyty senator zobaczył najważniejsze miejsca w Słopnicach m.in. punkt widokowy na Granicach, miejsce zrzutów alianckich, Pomnik Partyzancki w Słopnicach Górnych. Senator Sanders z dużym wzruszeniem obejrzał miejsce gdzie znajdował się jego rodzinny dom. W dalszej części wizyty goście  udali się do budynku ZPO Nr 1 w Słopnicach Dolnych oraz Gimnazjum, gdzie mieli okazję spotkać się z dyrektorami szkół – Renatą Młynarczyk-Pach oraz Grzegorzem Biedroniem i wspólnie obejrzeć pamiątki znajdujące się w Izbie Regionalnej. Senator wraz z rodziną chciał zobaczyć jak wygląda życie zwykłych ludzi w Słopnicach. Bernie Sanders oraz jego brat otrzymali pamiątki jakie zachowały się po jego rodzinie. Wręczono im zdjęcie rodzinnego domu oraz kopie dokumentów związanych z rodziną Sandersów. Goście zabrali ze sobą także pamiątki, które będą im przypominać o współczesnej Gminie Słopnice.
Senatora przy okazji prywatnej wizyty w Polsce przywiódł do Słopnic sentyment. Chciał zobaczyć jak zmieniło się życie mieszkańców przez ostatnie 100 lat, odkąd jego ojciec opuścił Polskę. Chciał odwiedzić miejsce, które ukształtowało jego ojca i z pewnością miało wpływ na jego dalsze życie. Na koniec wizyty senator stwierdził, że jest zachwycony Polską i Słopnicami, a jego wyobrażenie o naszym kraju było zupełnie inne. Od dwóch lat senator Sanders był bezskutecznie namawiany do zapisania się do grupy parlamentarnej ds. Polski działającej w Senacie USA, jednak podczas wizyty w Słopnicach zadeklarował, że bez wahania zapisze się do niej zaraz po powrocie.Informacje o Senatorze Bernardzie Sandersie


SENATOR BERNIE SANDERS  - urodził się 8 września 1941r. Jego ojciec Eliasz Sanders pochodził ze Słopnic. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Chicago w 1964 roku przeniósł się do Vermont. Na początku swojej kariery był przewodniczącym Historycznego Stowarzyszenia Amerykanów (American People's Historical Society). Od 1981 roku przez cztery kadencje zajmował stanowisko burmistrza  Burlington. Wykładał na Harwardzie  i Hamilton College  w stanie New York, zanim został wybrany członkiem Kongresu (w 1990 roku). Bernie Sanders został członkiem Amerykańskiego Senatu w 2006 roku, po 16 latach sprawowania urzędu w Izbie Reprezentantów. Jest członkiem Kongresu najdłużej pełniącym w nim funkcję. Został nazwany "praktycznym" i "odnoszącym sukcesy ustawodawcą". Skupia się na malejącej klasie średniej oraz poszerzającej się przepaści w dochodach Amerykanów, która jest większa niż w czasach Wielkiego Kryzysu w latach 30. Oprócz tego jego działalność zajmuje się walką z globalnym ociepleniem klimatu, powszechną opieką zdrowotną, polityką sprawiedliwego handlu, wspieraniem weteranów wojennych oraz zachowaniem gospodarstw rodzinnych. Należy do pięciu komisji w Senacie dotyczących: finansów; weteranów wojennych; gospodarki energetycznej; środowiska naturalnego;  zdrowia, edukacji, zatrudnienia i emerytur. Przewodniczy Komisji do Spraw Weteranów Wojennych.

(Źródło: < http://www.sanders.senate.gov/>)

 
Tagi