SENATOR BERNIE SANDERS I JEGO ZWIĄZEK ZE SŁOPNICAMI

W doniesieniach medialnych ostatnich dni głośno o amerykańskim senatorze, który ubiega się o nominację partii demokratycznej w wyborach prezydenckich USA i jednocześnie wskazuje na swoje polskie pochodzenie. Jest nim Bernie Sanders, którego ojciec urodził się i mieszkał w Słopnicach.

W swojej kampanii Bernie Sanders dużo mówi o rodzinie. W spocie wyborczym informuje, że jego przodkowie pochodzą z Polski. Jego ojciec, Eliasz Sanders, urodził się w Słopnicach i w wieku 17 lat ( w 1921 r.) wraz z bratem  wyemigrował do Nowego Jorku.  W sierpniu 2013 roku Bernie Sanders odwiedził gminę Słopnice, gdzie od wójta Adama Sołtysa otrzymał zachowane po rodzinach pamiątki, zdjęcia oraz kopie dokumentów związane z rodziną Sandersów. Podczas pobytu senator wraz z małżonką i jego bratem odwiedzili także miejsca pamięci związane z II wojną światową, jak również miejsce, w którym znajdował się, nieistniejący już dzisiaj,  dom rodzinny jego przodków.
W bezpośrednim kontakcie senator Sanders okazał się bardzo życzliwym, ciepłym i serdecznym człowiekiem, bez cienia wyniosłości czy pychy, a przecież w swoim życiu wiele osiągnął.

Fot. Wizyta Senatora Sandersa w Slopnicach 29 sierpień 2013 r.

Fot. Dom rodzinny Eliasza Sandersa w osiedlu "Putówka"

 

 

Polityczna aktywność senatora Sandersa przyczynia się do promocji naszej gminy. W ostatnim czasie Słopnice stały się punktem zainteresowania dziennikarzy, redaktorów wielu krajowych i zagranicznych mediów. Samorząd koresponduje, udziela informacji i gości przedstawicieli różnych agencji i redakcji udzielając informacji o związku senatora Sandersa ze Słopnicami, jego pobycie w gminie, jak również stara się przekazać najistotniejsze fakty na temat naszej miejscowości i całego regionu.

 

 

 

Informacje o Senatorze Bernardzie Sandersie

SENATOR BERNIE SANDERS  - urodził się 8 września 1941 r. Jego ojciec Eliasz Sanders pochodził ze Słopnic. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Chicago w 1964 roku przeniósł się do Vermont. Na początku swojej kariery był przewodniczącym Historycznego Stowarzyszenia Amerykanów (American People's Historical Society). Od 1981 roku przez cztery kadencje zajmował stanowisko burmistrza  Burlington. Wykładał na Harwardzie  i Hamilton College  w stanie New York, zanim został wybrany członkiem Kongresu (w 1990 roku). Bernie Sanders został członkiem Amerykańskiego Senatu w 2006 roku, po 16 latach sprawowania urzędu w Izbie Reprezentantów. Jest członkiem Kongresu najdłużej pełniącym w nim funkcję. Należy do pięciu komisji w Senacie dotyczących: finansów; weteranów wojennych; gospodarki energetycznej; środowiska naturalnego;  zdrowia, edukacji, zatrudnienia i emerytur. Obecnie ubiega się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich.

(Źródło: < http://www.sanders.senate.gov/>)

 

 

Tagi