SŁOPNICZANIE I ZBYRCOK NA FESTIWALU GÓRALI POLSKICH W ŻYWCU

56 Tydzień Kultury Beskidu w Żywcu powoli dobiega końca. W jego ramach odbył się Festiwal Folkloru Górali Polskich, w którym uczestniczyły także słopnickie zespoły: Slopnicki Zbyrcok oraz Słopniczanie. Żywiecki Festiwal to największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności.

W ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich odbyły się dwa konkursy: kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i  prezentacji instrumentalistów oraz regionalnych zespołów pieśni i tańca.

W ramach pierwszego konkursu, komisja wysłuchała 78 prezentacji m.in 15 kapel, 26 grup śpiewaczych, 10 solistów instrumentalistów, 2 solistów multiinstrumentalistów, 14 solistów śpiewaków, 6 mistrzów instrumentalistów z uczniami oraz 5 mistrzów śpiewaków z uczniami. Po występie wszystkich uczestników jury przyznała nagrody dla uczestików w poszczególnych kategoriach.

Kapela Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic zdobyła trzecie miejsce w kategorii: kapele.

Natomiast w w ramach drugiego konkursu konkurowało ze sobą 27 zespołów prezentujących kulturę rdzennie polską. Słopnicki Zbyrcok zaprezentował program "Lenobranie" natomiast Słopniczanie przedstawili „U bramy pani młodej”. Skład sędziowski postanowił przyznać osiem wyróżnień regulaminowych za poszczególne elementy programu. Wśród wyróżnionych znalazł się Zespół Regionalny Słopnicki Zbyrcok za muzykę oraz śpiew Górali Łąckich.

Warto również dodać, że na Festiwal Folkloru Górali Polskich zjeżdżają zespoły nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Zdaniem jurorów, w tej edycji znacząco wzrósł poziom prezentowanych widowisk folklorystycznych, w szczególności muzyka towarzysząca widowiskom.

Festiwal to niezwykłe spotkanie górali, które ma  za zadanie kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych.

Serdecznie dziękujemy za reprezentowanie gminy Słopnice i gratulujemy sukcesu!

 Występ zespołu Słopnicki Zbyrcok

Występ konkursowy zespołu Słopnicki Zbyrcok

Występ zespołu Słopniczanie

Zdjęcia wykonał MCK Żywiec - Lucjusz Cykarski

 

 

GALERIA