ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Pomimo trudności i ograniczeń w związku z epidemią, 11 listopada br. symbolicznie świętowaliśmy 102. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wiązanki i znicze zostały złożone w ważnych miejscach gdzie czczona jest pamięć poległych.

 

Rozpoczęliśmy od mszy św. w intencji Ojczyzny, która odbyła się o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Jurkowie, następnie delegacje udały się na Przełęcz im. Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego w Chyszówkach. Na miejscu czekali już członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK, którzy swoją obecnością nadali temu symbolicznemu wydarzeniu uroczysty charakter. Po odśpiewaniu modlitwy „Anioł Pański”, kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyła delegacja Gminy Dobra, delegacja Gminy Słopnice, delegacja dyrektorów szkół z terenu Gminy Słopnice oraz delegacja Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1 PSP AK. Następnie wybrzmiał hymn Polski odśpiewany przez zebranych.

 

Wiązanki i znicze zostały także złożone przy Pomniku Partyzanckim w Słopnicach Górnych, Pomniku Legionisty w centrum Słopnic, pomniku 32-ofiar hitleryzmu rozstrzelanych przez Niemców i przy Krzyżu Partyzanckim na Zalesiu.

 

Ostatnim punktem wspólnego świętowania Odzyskania Niepodległości było przekazanie nowego eksponatu do Izby Historycznej. Nowy a zarazem wysłużony niegdyś nabytek to lufa, część działka lotniczego samolotu Heinkel, który rozbił się na zboczach Mogielicy podczas II wojny światowej. Lufa była w posiadaniu Pana Mariana Goryczki, który przekazał ją na rzecz Izby Historycznej, a odnalazł i w pełni odrestaurował ją Pan Henryk Wikar. Wójt Gminy przekazał serdeczne podziękowania na ręce pana Mariana oraz pana Henryka. Żelazny kawał historii robi wielkie wrażenie.

 

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy, a Dzień Odzyskania Niepodległości będziemy mogli świętować w tak licznym gronie jak dotychczas. Spotkanie co roku organizowane jest przez Gminę Dobra, Gminę Słopnice oraz Parafię Jurków. Dziękujemy wszystkim, którzy pomimo ograniczeń, wzięli udział w uroczystości i złożyli hołd tym, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolną Polskę.

GALERIA