O CO BĘDZIEMY PYTANI PODCZAS NSP 2021?

Od 1 kwietnia 2021 r. rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Już dziś możecie Państwo zapoznać się z pytaniami jakie zostaną Wam zadane. Udział w spisie jest obowiązkowy, a udzielane odpowiedzi chronione będą tajemnicą statystyczną.

Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich.  W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych. O tym jakie dane będą zbierane w czasie NSP 2021 przeczytają państwo tutaj.

 

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

 

Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Warto poznać szczegóły  formularza jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna stwarzać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą). Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom. Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz aby przeprowadzć spis. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych. 

Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

 

W gminie pracami spisowymi kieruje wójt – jako Gminny Komisarz Spisowy. Zadania związane ze spisem prowadzi Gminne Biuro Spisowe.

Gminne Biuro Spisowe w Słopnicach

34-615 Słopnice 911

Tel.:  (18) 33 47 426, (18) 33 47 412.

 

Chcesz sprawdzić jakie pytania pojawią się w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? Wejdź na spis.gov.pl.