- A – jak urodzony w 1815 roku w Słopnicach Jan Kanty Andrusikiewicz, przywódca powstania chochołowskich górali przeciwko zaborcom.
- C – jak Chlebnice na Słowacji, to nasza partnerska gmina, z którą utrzymujemy kontakty już od 2001 roku.
- D – jak 400 letnie dęby rosnące w parku obok Dworu z I połowy XVIII. Drzewostan stanowi przepiękny widok szczególnie w okresie wczesnej jesieni.
- F – jak festiwal „Święto Dzieci Gór”, który corocznie odbywa się w Nowy Sączu, a w którym wzięli udział „Mali Słopniczanie”. W 2004 roku partnerem naszego zespołu był zespół Ranga Kala ze Sri Lanki (południowa Azja).
- H – jak honorowe obywatelstwo mieszkańca Gminy Słopnice, które dotychczas zostało przyznane Ks. Stanisławowi Wojcieszakowi, autorowi monografii dziejów wsi i parafii Słopnice oraz Ks. Marianowi Kaimowi.
- K – jak Królowa Beskidu Wyspowego - Mogielica (1171 m.n.p.m.) główny cel wędrówek turystów. Z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę Tatr, Gorców, Pienin i całego Beskidu Wyspowego. Na polanie widokowej, na południowym stoku szczytu, 22 sierpnia 2004 r. wbudowano Krzyż Papieski. Jest to „identyfikator” Szlaku Papieskiego biegnącego przez masyw Beskidu Wyspowego. Krzyż wzniesiono w 50 – rocznicę pobytu Jana Pawła II na Mogielicy i sprawowanej tam przez niego mszy św.
- K - jak kaplica w os. Piechoty, owiana legendami i opowiadaniami. W mniemaniu miejscowych ludzi znajdujący się w wieżyczce kaplicy dzwonek ma niezwykłą moc rozpierzchania chmur burzowych i powstrzymywania uderzeń pioruna. Jego brzmienie można usłyszeć podczas największych burz.
- M - jak Miłkowskie, na drodze o tej nazwie, 18 maja 2001 odbył się Rajd Krakowski - Eliminacja Rajdowych Mistrzostw Polski. Odcinek specjalny pokonywali czołowi kierowcy rajdowi Polski m.in. Hołowczyc, Kuzaj i inni.
- N – jak nowoczesna hala gimnastyczna przy Gimnazjum w Słopnicach, która powstała w rekordowo szybkim czasie ok. 1 roku przy wykorzystaniu szwedzkich technologii. Jest to najnowocześniejszy obiekt sportowy, o wymiarach 19x33 m, posiadający kompletne zaplecze sanitarne i widownię. Obecnie miejsce wielu rozgrywek międzyszkolnych, powiatowych oraz towarzyskich rozgrywek w tenisa ziemnego i siatkówki.
- N – jak Święto Niepodległości, którego coroczne obchody organizowane są wspólnie z gminą Dobra na przełęczy Rydza Śmigłego we wsi Chyszówki. To patriotyczne spotkanie organizowane jest w miejscu gdzie podczas I wojny światowej żołnierze Legionów Polskich wraz z Józefem Piłsudskim, stoczyli zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi. W tym miejscu 11 listopada o godz. 12.00 odbywa się msza św. w intencji Ojczyzny, podczas której przedstawiciele władz i Związki Kombatantów składają pod pomnikiem Rydza Śmigłego wiązanki kwiatów i znicze.
- O – jak statuetka Omegi – nagroda przyznana przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji w konkursie na gminę najbardziej dbającą o profesjonalny rozwój swoich pracowników. Tytuł „Mądrej Gminy” przyznany został Gminie Słopnice dwukrotnie w 2001 – za III miejsce, w 2002 r. za zajęcie II miejsca.
- P – jak przysiółek Zaświercze, urzekający bogactwem przyrody i wspaniałych pejzaży. Niejednokrotnie miejsce organizacji sesji plenerowych miłośników fotografowania.
- P – jak współpraca z Polską Akcją Humanitarną, w ramach której gmina realizowała program dożywiania w latach 2002-2003. W ramach współpracy na letnim wypoczynku w Słopnicach przebywała grupa uchodźców z Czeczeni, Bośni, Białorusi, Somalii, Liberii.
- R – jak „Święta Rozmowa”, wielowiekowy obraz pochodzący z 1637 r., znajdujący się w ołtarzu głównym w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach Dolnych.
- S – jak sztuczna murawa, którą został pokryty kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum w Słopnicach. Jest to pierwsza tego typu inwestycja na terenie powiatu limanowskiego.
- W – jak wizyta ministrów. Gmina Słopnice gościła znane osobistości świata polityki. W 1999 z wizytą w Słopnicach przebywał ówczesny premier Jerzy Buzek. Z dwukrotną wizytą w Słopnicach gościł minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Jerzy Hausner oraz Zbigniew Witkowski – obecny wiceminister Środowiska. Gośćmi Wójta Gminy był także Andrzej Zdebski – Wiceminister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Andrzej Harężlak – Wicewojewoda Małopolski, Elżbieta Lęcznarowicz – Małopolski Kurator Oświaty oraz Janusz Sepioł – Marszałek Województwa Małopolskiego.
- S – jak dzieląca Słopnice na dwie części rzeka Słopniczanka, która płynie przez środek miejscowości. Swój początek ma na stoku Cichonia, a po swoim ponad 12 kilometrowym biegu potok wpada do rzeki Łososiny (już na terenie Tymbarku).
- P – jak pomnik znajdujący się przy drodze na Zaświercze, poświęcony pamięci 32 zakładników zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1944 r. Wykonawcą pomnika był miejscowy artysta rzeźbiarz Andrzej Kwiatkowski.
- Z – jak Zapowiednica, znana Przełęcz Słopnicka, z której rozpościerają się widoki na Słopnice, Kamienicę, Tatry, Pieniny.