JUBILEUSZOWY ZŁAZ NA MOGIELICY

Deszczowa aura i znaczne ochłodzenie nie zdołały zniechęcić najwytrwalszych turystów, którzy w ostatnią niedzielę wakacji 26 sierpnia br. pokonali trasę Złazu Turystycznego i zdobyli Mogielicę. Tegoroczny jubileuszowy XX Złaz na szczycie Królowej Beskidu Wyspowego obchodziła znacznie mniejsza liczba złazowiczów, ale jego atmosfera była równie gorąca jak podczas ubiegłych edycji.

Gospodarzem spotkania była Gmina Słopnice, a tegoroczne wyjście na Mogielicę już po raz dziewiąty odbyło się  w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy. W tym roku główny szlak wiodący na miejsce Złazu prowadził z Przełęczy Ostra. Złaz rozpoczęło oficjalne powitanie turystów przez gospodarza imprezy Wójta Gminy Słopnice Adama Sołtysa. Po krótkim przywitaniu rozpoczęła się msza św. w intencji turystów koncelebrowana przez Ks. Stanisława Wojcieszaka kapelana Cechu Rzemiosł Różnych oraz o. Jacka Dutkę prowincjała Dominikanów w Kijowie na Ukrainie.
Po modlitwie przyszedł czas na poczęstunek oraz rozstrzygnięcie tradycyjnych konkurencji. Najmłodszą uczestniczką XX Złazu Mogielica została ośmiomiesięczna Amelia Syktus z Roztoki, a najstarszym uczestnikiem 71-letni Wiesław Smoroński z Limanowej. W konkurencji złazowicza z najdalej położonego zakątka świata zwyciężyła Sofija Zemła z Toronto w Kanadzie.  Tytuł uczestnika złazu z najodleglejszej miejscowości Polski zdobyła Barbara Czamara z Tychów. Do najwytrwalszych uczestników należy zaliczyć także delegację z partnerskich Chlebnic na Słowacji, która przybyła razem ze Starostą Milanem Maksonem.
W trakcie imprezy rozegrano także „Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym”, którego zwycięzcami zostali Patryk Smoroński z Krakowa, Michał Wątor z Dobrej ( II m.) oraz  Wioletta Gaura ze Słopnic (III m.).W konkursie na rodzinne odkrywanie wygrała rodzina Maksonów z Chlebnic na Słowacji.
Jury dokonało tradycyjnie wyboru Miss Mogielicy 2018 i zarazem Najmilszej Uczestniczki Złazu. Koronę przyznano Patrycji Gaura ze Słopnic, a dwa tytuły Wicemiss otrzymały Katarina Hudetova z Chlebnic i Weronika Kowalczyk ze Słopnic. Panowie walczyli natomiast o tytuł Strongmena. Do rywalizacji w podnoszeniu ciężarów stanęło kilku śmiałków. Zwyciężył Mariusz Gaura ze Słopnic, pokonując Adama Dudka również ze Słopnic oraz Andrzeja Wolaka z Żegociny.
Zwycięzcom oraz uczestnikom tegorocznych konkurencji serdecznie gratulujemy! Wszystkich nagrodzono pamiątkowymi statuetkami oraz upominkami.
Nad bezpieczeństwem uczestników Złazu na Mogielicy niezawodnie czuwali członkowie GOPR z Grupy Operacyjnej z Limanowej oraz strażacy OSP Słopnice Dolne.

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za niezawodną obecność  i kolejne udane spotkanie w górach! Do zobaczenia!

 

 

GALERIA ZDJEĆ autorstwa Jarosława Florka

 

GALERIA