Przejdź do stopki

MAPA GMINY

    wyświetleń: 4115

Treść

 

GMINA SŁOPNICE

Fot. Panorama Słopnic z lotu ptaka - 2015


Panorama Słopnic , autor: A. Sołtys

Położona jest w centralnej części Powiatu Limanowskiego, u stóp najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego - góry Mogielicy (1171 m n. p. m.) Graniczy z gminami Dobra, Kamienica, Tymbark i miastem/gminą Limanowa. Jest to najmłodsza gmina w powiecie, powstała w 1997 roku poprzez odłączenie się od gminy Tymbark. W jej skład wchodzi jedna miejscowość Słopnice podzielona na pięć sołectw: Słopnice Górne - położone na południu, Słopnice Dolne Królewskie i Szlacheckie zajmują środkową i północną część gminy, Mogielica położna na zachodzie i Granice we wschodniej części gminy.
Obszar gminy liczący 57 km2 zamieszkuje obecnie 6 572 osoby trudniących się handlem, rolnictwem, usługami i drobną wytwórczością. Słopnice, podobnie jak inne miejscowości leżące w Beskidzie Wyspowym, posiadają charakter rolniczo-turystyczny.
 
Panorama Słopnic - czerwiec 2009 - fot. Waldemar Sołtys
 
Panorama Słopnic - Widok z wieży widokowej na Mogielicy, autor: A. Sołtys
 
 
  
Panorama Słopnic - Widok od strony Zaświercza, fot. K. Toporkiewicz
 
 Panorama Słopnic - Widok z Przylasek, fot. K. Toporkiewicz
 
Panorama Słopnic - Widok z Markowa - Granice, fot. K. Toporkiewicz
 
Miejscowość charakteryzuje się piękną okolicą, nieskażoną przyrodą i czystymi wodami górskich potoków. Jest doskonałym miejscem na spędzenie urlopu, weekendu, uprawiania turystyki pieszej, konnej i rowerowej. Zapraszamy również inwestorów oferując koncepcje inwestowania głównie w infrastrukturę turystyczną: wyciągi narciarskie, pensjonaty, kąpieliska, z wykorzystaniem źródeł geotermalnych.
 
 
 
 
 
Dobrze rozwinięta sieć dróg lokalnych gwarantuje dogodne połączenie z sąsiednimi miejscowościami.
Przybliżone odległości z miejscowości Słopnice do:
 
Krakowa – 60 km
Wieliczki – 50 km
Bochni – 50 km
Nowego Sącza – 30 km
Rabki – 40 km
Zakopanego – 80 km