Pomnik partyzancki
Treść
W Słopnicach Górnych (obok remizy Ochotniczej Straży Pożarnej) znajduje się pomnik partyzancki, upamiętniający miejsce rozstrzelenia Stanisława Kurnytny, który zginął 8 listopada 1942 roku z rąk gestapowskich szpicli. Stanisław Kurnyta był jednym z pierwszych organizatorów Ruchu Oporu w Słopnicach. Prowadził nasłuch radiowy, z którego wiadomości przekazywane były do biuletynów podziemnych. Więcej na temat wydarzeń listopada 1942 r. znajdą Państwo poniżej w załącznikach.
Pierwszy pomnik w tym miejscu wybudowali członkowie ZBoWiD z inspiracji Wiktora Woźniaka, a jego autorem był miejscowy rzeźbiarz Andrzej Kwiatkowski. Odsłonięcie pomnika odbyło się 28 lipca 1974 roku.
Grób Stanisława Kurnyty znajduje się na cmentarzu parafialnym w Słopnicach Dolnych, gdzie umieszczono tablicę:
Po przeszło 30 latach pomnik uległ zniszczeniu i staraniem władz gminy został przebudowany w sierpniu 2009 roku. Obelisk został wykonany zgodnie z projektem słopniczanki Moniki Smagi-Bolsęga z os. Plebańskie, a wykonawstwem zajęła się firma Granit z Brzeska. Nowa bryła zachowała charakterystyczne elementy poprzedniego pomnika – krzyż partyzancki, orła w koronie oraz tablicę pamiątkową.
1 września 2009 r. z inicjatywy Wójta Gminy Słopnice, Społeczności Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach Górnych oraz parafii Słopnice Górne przy pomniku została po raz pierwszy odprawiona msza św., połączona z obchodami 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w czasie której dokonano poświęcenia pomnika.
Dziś patronat nad tym pomnikiem sprawuje Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach Górnych.