Przejdź do stopki

Śnieżyca

    wyświetleń: 540

Treść

 

Bądź przygotowany na wystąpienie śnieżyc, zawiei i zamieci!

  • Słuchaj prognozy pogody.
  • W czasie opadów pozostań w domu.
  • Jeżeli musisz wyjść na zewnątrz ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz o przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia.
  • Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.
  • Zabezpiecz inwentarz i paszę przed zamarznięciem.

Jazda samochodem w zimie.

Podróżując zimą wykorzystywać publiczne środki transportu. Jeśli podróżuje się samochodem, podróżować w dzień, nie podróżować samotnie, poinformować innych o swoim planie podróży. Używać głównych dróg, unikać bocznych dróg i skrótów.

Przed wyruszeniem sprawdzić w samochodzie m.in.: akumulator, płyn chłodzący, wycieraczki i płyn do spryskiwania szyb, układ zapłonowy, oświetlenie pojazdu, układ ogrzewania, hamulce, poziom oleju.

Na czas długiej podróży mieć: przenośne światło z zapasowymi bateriami, apteczkę pierwszej pomocy, śpiwór lub koc, zapałki, łopatę, przewody do rozruchu silnika, łańcuchy, jaskrawą tkaninę do użycia jako flagę sygnalizacyjną, rękawice, czapkę, linę holowniczą, podręczne narzędzia. Podróż starannie zaplanować.

Ubierać się ciepło - odzież wielowarstwowa, lekko dopasowana.

Przygotować wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz kilka butelek wody.

Uniwersalne opony radialne zazwyczaj nadają się do większości warunków zimowych jednak dla bezpieczeństwa warto założyć opony zimowe.

Utrzymywać co najmniej połowę pojemności zbiornika paliwa w czasie zimy.

Słuchać komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych.

Podróżować w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby.

W czasie burzy śniegowej starać się korzystać z komunikacji publicznej.

 

Jeśli samochód utknął w drodze

Pozostać w samochodzie. Nie szukać samemu pomocy, chyba że pomoc jest widoczna w niedalekiej odległości.

Umocować na antenie lub dachu samochodu jaskrawą część ubrania (najlepiej koloru czerwonego) tak, aby widoczna była dla ratowników.

Użyć wszelkich dostępnych środków do poprawienia izolacji samochodu.

Uruchamiać silnik co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika włączyć ogrzewanie.

Zachować ostrożność z uwagi na trujące działanie tlenku węgla w spalinach. Utrzymywać rurę wydechową wolną od śniegu oraz dla wentylacji lekko uchylić okna.

Wykonywać lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Starać się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę.

Dla utrzymania ciepła osoby powinny zgromadzić się koło siebie.

Unikać zbędnego lub nadmiernego wysiłku. Zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca. Nadmierny wysiłek, taki jak odgarnianie śniegu albo pchanie samochodu może spowodować zdrowotne dolegliwości.