Przejdź do stopki

W piątek, 2 grudnia, podczas otwarcia konferencji naukowej poświęconej postaci marszałka Śmigłego-Rydza, w imieniu Prezydenta RP, minister Jan Józef Kasprzyk wręczył odznaczenia osobom, które zasłużyły się dla niepodległości kraju. Wśród wyróżnionych znalazł się Przemysław Bukowiec, nauczyciel Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach oraz współzałożyciel Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych - 1 PSP AK.

Urząd Gminy Słopnice informuje, że obecnie rozwożony jest węgiel w ramach zakupu preferencyjnego. Osoby, które złożyły wniosek o preferencyjny zakup węgla i nie wpłaciły jeszcze należności za węgiel, powinny zrobić to jak najszybciej.

Od dłuższego czasu, mieszkańcy Słopnic mogą korzystać z odnowionej sieci dróg gminnych i wewnętrznych. W połowie listopada, oficjalnie zakończyła się bowiem historycznie największa inwestycja gminy Słopnice realizowana jednoetapowo.

W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej - Pakiet Edukacyjny II, 28 listopada br. oficjalnie wręczono promesy na rozwój małopolskich szkół. Przekazane środki pozwolą na zakup sprzętu komputerowego i urządzeń cyfrowych do prowadzenia zajęć oraz wsparcie edukacyjne i psychologiczne uczniów.

10 listopada br. w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych. W odpowiedzi na zaproszenie Ambasady Brytyjskiej, w wydarzeniu udział wziął również Wójt Gminy Słopnice.

8 listopada 1942 r. w Słopnicach, Niemcy przeprowadzili skuteczną obławę na os. Groń (Podmogielica) na dom rodziny Kurnytów. Aresztowano wówczas Słopniczan - Stanisława Kurnytę "Motyla" oraz jego wujka Wincentego Liska. W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, przypominamy kilka faktów z historii.

48. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza" dobiegł końca. Trzy dni scenicznych zmagań zaowocowały pięknymi wspomnieniami oraz osiągnięciami, które odzwierciedliły pracę członków zespołów regionalnych, instruktorów i artystów ludowych, również tych reprezentujących gminę Słopnice.

Na podstawie art. 34, ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. poz. 2236), Gmina Słopnice informuje, że przystępuje do zakupu paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych z terenu Gminy Słopnice na podstawie art. 3, ust. 1 tej ustawy.

Stała wystawa w Izbie Pamięci 1 Płk. Strzelców Podhalańskich AK w Słopnicach wzbogaciła się o kolejne artefakty z czasów II wojny światowej, które są śladem przeszłości i walki naszych przodków o wolność. Przekazanie eksponatów miało miejsce w minioną sobotę, 22 października.