Przejdź do stopki

Sołectwo Słopnice Górne

    wyświetleń: 2263

Treść

SOŁECTWO SŁOPNICE GÓRNE

Sołtys: DANIEL CURZYDŁO

Skład Rady Sołeckiej:

  1. Czepiel Krystyna

  2. Grucel Tadeusz

  3. Ślazyk Bogdan

Liczba mieszkańców należących do sołectwa wynosi 1642​ osób (stan na 31 grudnia 2024 r.)

W skład SOŁECTWA SŁOPNICE GÓRNE wchodzą 43 osiedli: Banachy, Barnasie, Brzózki, Bukowina, Cołtyż, Dzielec, Dziołówka, Florkówka, Folwark, Garcarzówka, Giemziki Dolne, Giemziki Górne, Goryczki, Kaimy, Karczówka, Kęski, Konickie, Kowalówka, Kuźle, Liski, Małgorzyca, Michałki, Mordaszkie, Pachuty, Piaski, Piechotówka, Piechoty, Podlas, Podstaw, Pokusówka, Pyrdoły, Rola, Ryże, Snoza, Szczepanowo, Ślazykówka, Śliwówka, Śrubówka, Woźniówka, Wyrębiska, Zagroda, Zalas, Zaprzały.



DZIAŁALNOŚĆ SOŁECTWA REGULUJE STATUT

Sołectwo to jest położone po obydwu stronach rzeki Słopniczanka, obejmuje Słopnice Królewskie i Szlacheckie. Na jego obszarze znajduje się:

- Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej (1984r.)
- zabytkowa kaplica w os "Piechoty" ( z końca XIX wieku)
- zabytkowa "Figura na osiedlu Goryczki" data powstania i fundator nieznane                                                          - Pomnik nieznanego partyzanta, poległego podczas II wojny światowej
- Ścieżka Historyczno-Edukacyjna 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK im. Juliana Krzewickiego.

Ponadto:
- Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola
- Remiza OSP Słopnice Górne
- główny zbiornik wodociągu gminnego.

Na granicy Słopnic z przysiółkiem Zalesie, znajduje się Przełęcz Słopnicka, która stanowi jeden z najciekawszych miejsc turystycznych. Z tego miejsca rozpościera się nie tylko piękny widok na Słopnice, ale także piękny widok na Tatry i Pieniny.

W Zalesiu znajduje się Trasa Narciarstwa Biegowego Mogielica.

Z miejsc osobliwych warto wyróżnić cześć sołectwa o nazwie Dzielec, skąd rozpościerają się piękne widoki na Słopnice, a co roku w lipcu odbywa się tutaj rekonstrukcja historyczna "Zrzutowisko Sójka".