Przejdź do stopki

Zespół Regionalny Słopnicki Zbyrcok

    wyświetleń: 1547

Treść

ZESPÓŁ REGIONALNY SŁOPNICKI ZBYRCOK


Zespół Regionalny Zbyrcok działa pod patronatem  Stowarzyszenia Związek Podhalan oddział Białych Górali w Słopnicach. Powstał 2 lutego 2013 roku z inicjatywy młodzieży, która z racji dorosłego wieku zmuszona była opuścić szeregi Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Słopniczanie”.   Kierownikiem zespołu została pani Elżbieta Curzydło, a funkcję kierownika muzycznego pełni Wincenty Curzydło. Celem działalności zespołu jest promowanie i szerzenie szeroko rozumianej kultury i tradycji ludowej Górali Słopnic. Zespół tworzy kapela lachowska, natomiast stroje i repertuar to tradycje górali białych. W jego skład wchodzi około 35 osób, wśród których większość to młodzież i dorośli.

(Zespół Regionalny "Słopnicki Zbyrcok")


Nazwa zespołu jest słowem regionalnym. „Zbyrcok” to określenie metalowego dzwonka zawieszanego na szyi owiec.  Zespół nieustannie ćwiczy układy taneczne i utwory muzyczne. Podczas spotkań odbywają się zajęcia z gry na instrumentach, tańca i pieśni regionalnych. Zespół działa w wymiarze lokalnym. Pierwszy oficjalny występ nowopowstałego zespołu miał miejsce 11 maja 2013 roku we Lwowie, podczas obchodów Dni Miasta Lwowa. Zespół wystąpił wówczas na scenie Filharmonii Lwowskiej.


(Wizyta Zespołu Zbyrcok we Lwowie, maj 2013 r.)

(Występ Zespołu podczas Dożynek 2013)

 

(Członkowie Kapeli Zbyrcok podczas  XV Złazu Turystycznego na Mogielicy)

 

("Zbyrcoki" na Festiwalu Beskidzka Podkówecka 2013 w Tenczynie)

 

Rok 2013 obfitował w wiele sukcesów  zespołu m.in. : zajęcie I miejsce w kategorii Kapele na 44. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu; III miejsce na Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka"  w Tenczynie, oraz III miejsce na XXXIX Festiwalu Folklorystycznym Limanowska Słaza 2013 w kategorii Zespoły Regionalne.

KONTAKT Z KIEROWNICTWEM

Kierownik zespołu:

Elżbieta Curzydło
tel. 601 261 837