SZLAKI TURYSTYCZNE

 

ŚCIEŻKA KRAJOZNAWCZO - PRZYRODNICZA ZAŚWIERCZE

Ukazuje bogactwo przyrody, ciekawostki przyrodnicze, krajoznawcze oraz z dziedziny miejscowej kultury. Jest to również doskonała ścieżka rekreacyjna, z której chętnie korzystają uczniowie w ramach lekcji przyrody.

 

         

Takie tablice informują o przebiegu ścieżki przyrodniczej.

Zapraszamy na wirtualny spacer po ścieżce Słopnice-Zaświercze


 

PIESZE SZLAKI TURYSTYCZNE


Dla miłośników wędrówek górskich i obcowania z naturą Słopnice oferują górskie szlaki turystyczne : żółty, zielony.


Zielony:
biegnie od Dobrej przez szczyt Łopienia, Przełęcz Rydza Śmigłego, Mogielicę, przełęcz Słopnicką .


Żółty: prowadzący od Tymbarku zboczem Łopienia (951 m.n.p.m.) przez Zaświercze aż na szczyt Mogielicy - najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego. Pod względem widokowym rozległa hala na zachodnim stoku Mogielicy jest jednym z najbardziej oryginalnych miejsc w Beskidzie Wyspowym.

Urozmaicona wędrówka grzbietami wzniesień odsłania najbardziej atrakcyjne miejsca Beskidu Wyspowego. Szlaki te słyną z doskonałych panoram na Gorce, Kotlinę Sądecką, Pieniny i Tatry. Szlaki na przemian łagodnie wspinają się i często stromo schodzą w dół, prowadząc lasem i polami.
 

Trasa piesza - Przejście z Ostrej w kierunku Przełęczy Słopnickiej.

TRASY PIESZO - ROWEROWE


Trasa I: Słopnice Granice Leśniczówka - Cichoń - przełęcz Zapowiednica - Wyrąbiska - Zalesie Leśniczówka - szlakiem na Mogielicę i szlakiem na Chyszówki (z wariantem Cichoń - Ostra)

Trasa II: Słopnice Mogielica (skład drzewa) - Groń - droga stokowa popod szczyt do Półrzeczek z wariantem zjazdu do Szczawy drogą stokową biegnącą południowym stokiem Mogielicy

Trasa III: Przełęcz Chyszówki - szlakiem na Łopień - poprzez masyw Łopienia na Hajdowską Górę - do Słopnic Dolnych.


Malownicze trasy o dużych walorach widokowych, ukazujące piękno krajobrazu Beskidu Wyspowego. W większości prowadzą zalesionymi obszarami ( najwyższy szczyt widokowy 1170 m n.p.m.) Trasy wymagają od turysty dobrej kondycji fizycznej, ofiarując w zamian niezapomniane wrażenia i widoki na Gorce, Pieniny i Tatry. Dodatkowym atutem tych tras, jest ich zróżnicowanie pod względem ich trudności, znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy sportów ekstremalnych (wyjazd na Mogielicę) jak i zwolennicy tras spacerowych, doskonałych na rodzinne, niedzielne wypady.

MAPKA - TRASY PIESZO-ROWEROWE GMINY SŁOPNICE

 


SZLAK PAPIESKI W BESKIDZIE WYSPOWYM

Oznakowanie Szlaku Papieskiego

Tablice informujące o przebiegu szlaku papieskiego w Breskidzie Wyspowym.


Trasa rozpoczyna się na przełęczy Marszałka E. Rydza-Śmigłego w Chyszówkach i prowadzi przez Mogielicę, Przełęcz Słopnicką, Cichoń, Ostrą, Jężową Wolę, Skiełek, Łukowicę, dalej na Jabłoniec i do Limanowej.

Trasa prowadzi wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, którymi w przeszłości wędrował Ksiądz Karol Wojtyła - Papież Jan Paweł II. Szlak ten został otwarty w pięćdziesiątą rocznicę pamiętnej dwudniowej wycieczki ks. Karola Wojtyły z młodzieżą 24-25 czerwca 1953 roku po Beskidzie Wyspowym.

Informacje dodatkowe

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym został otwarty w 50-rocznicę dwudniowej wycieczki Karola Wojtyły z młodzieżą w czerwcu 1953 roku z Rabki-Zdroju przez Luboń Wielki, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Gruszowiec i Ćwilin do Kasiny koło Mszany Dolnej. Początek szlaku wyznaczono w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju przy głazie-pomniku Jana Pawła II - Turysty. Jedna odnoga szlaku kończy się w pobliżu dworca kolejowego w Mszanie Dolnej, zaś druga przy bazylice w Limanowej. Szlak składa się z dwóch części, wynikających z naturalnego ukształtowania terenu. Są to:

* Rabczańsko-Mszański (Zagórzański) Szlak Papieski – Rabka-Zdrój – Rabka-Zaryte – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne – Szczebel (gdzie łączy się ze Szlakiem Papieskim z Lubnia) – Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka – Śnieżnica (Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy) – Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków – Przełęcz Rydza-Śmigłego (tu łączy się z Papieskim Szlakiem Limanowskim) – Mogielica – Jasień – Kobylica – Ostra – Mszana Dolna.

* Limanowski Szlak Papieski – trasa: do Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego jest wspólna z trasą zagórzańską. Szlak rozgałęzia się na szczycie Mogielicy, biegnąc w dwóch kierunkach: do Mszany i Limanowej.

Szlak Papieski „Limanowski” prowadzi wzniesieniami, które w różnym czasie Ksiądz Wojtyła przebył wędrując turystycznie w tym rejonie, oraz miejscami związanymie z jego posługą duszpasterską.

Miejsca Papieskie na Ziemi Limanowskiej:

Limanowa. Święty Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Limanowej. Arcybiskup Karol Wojtyła, 11 IX 1966 r., koronował cudami słynącą figurę Matki Bożej Bolesnej. Po kradzieży insygniów w roku 1981, Jan Paweł II rekoronował Pietę w czasie II Pielgrzymki do Polski, 22 VI 1983 r., na Błoniach w Krakowie. W drodze do Starego Sącza na Mszę św. kanonizacyjną Księżnej Kingi, 16 VI 1999 r., zatrzymał się przed bazyliką Matki Bożej Bolesnej, błogosławił miasto i jego mieszkańców.
Ujanowice. Arcybiskup Karol Wojtyła, 22 VI 1961 r., uczestniczył w ostatniej drodze ks. prof. dr hab. Piotra Stacha (1886-1961), biblisty, profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza w Lwowie.

SŁOPNICE. Jan Paweł II znał z wycieczek najbliższe okolice Słopnic, objęte dzisiaj Szlakiem Papieskim:

  • 18 IX 1953 r. wraz z grupą młodych turystów przeszedł ze Szczawy-Białego przez Mogielicę i Zaświercze do Tymbarku;
  • luty 1954 r. z grupą studentów krakowskich wyruszył z Tymbarku na wycieczkę narciarską przez Łopień – Mogielicę – Jasień – do Rzek.

Kościół pw. św. Jana Pawła II (ma relikwie Świętego) – pierwszy w diecezji tarnowskiej; Szkoła Podstawowa nNr 2 nosi imię Jana Pawła II.

Mogielica (1170 m n.p.m.). Na szczycie spotykają się szlaki turystyczne, trzy z nich to Szlaki Papieskie (wzdłuż żółtego, zielonego i niebieskiego). Krzyż Papieski ufundowali i ustawili, w roku 2004, mieszkańcy Słopnic i Urząd Gminy.


Beskidzkie „Camino św. Jana Pawła Wielkiego”. Jednodniowy przemarsz Szlakiem Papieskim z Tymbarku do Ludźmierza, który przez analogię do postaci i szlaku św. Jakuba, otrzymał nazwę Camino Jana Pawła II. Uczestnicy Wyruszawyruszają, od 2011 r., w trzecią niedzielę maja o godz. 4.45 od mostku w Słopnicach – Zaświerczu i , wędrują przez Mogielicę – Jasień – przełęcz Przysłop – Kudłoń na– Turbacz (Anioł Pański przy Szałasowym Ołtarzu). Zejście do Ludźmierza na Mszę św. o godz. 18.00. Na trasie dołączają chętni z miejscowości leżących u stóp mijanych wzniesień. Cała trasa liczy ok. 50 kilometrów. Uczestnicy pielgrzymują w wybranej intencji (powołań kapłańskich, rodzin, Ojczyzny).