Przejdź do stopki

SZLAKI TURYSTYCZNE

    wyświetleń: 5877

Treść

 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-KRAJOZNAWCZA SŁOPNICE-ZAŚWIERCZE

Ścieżka przyrodniczo-krajoznawcza usytuowana jest w Słopnicach w przysiółku Zaświercze i w części swojego przebiegu pokrywa się z żółtym szlakiem wiodącym z Tymbarku na Mogielicę. Głównym celem dla którego powstała jest ukazanie bogactwa naszej przyrody, ciekawostek przyrodniczych, krajoznawczych i kulturowych. Ścieżka posiada również charakter rekreacyjny, a na trasie odnajdą się zarówno początkujący turyści jak i wytrwali piechurzy.

         

Tablice informujące o przebiegu ścieżki przyrodniczej.

Trasa ścieżki składa się z kilkunastu przystanków, na których umieszczone są tablice informacyjne i pomocne kierunkowskazy. „Erozja rzeczna” to miejsce, w którym można przekonać się jak wielki wpływ na kształtowanie terenu ma nawet najmniejszy górski potok. Na trasie można również odwiedzić przystanek o nazwie „pozostałości oceanu”. Bardzo trudno wyobrazić sobie, że  to miejsce i całe Beskidy kiedyś pokrywał ocean, ale to prawda a dowody na to można znaleźć w skamieniałych fragmentach dna oceanicznego. Wart uwagi jest przystanek „Kuźnia i przełom Czarnej Rzeki” gdzie po stromym zboczu można zejść do starej kuźni, w której mieszczą się maszyny sięgające czasów Franciszka Józefa. Kuźnia stanowi własność prywatną, ale dzięki uprzejmości właścicieli i po ówczesnym umówieniu się – można wejść do środka. Przystanek „U Artysty” to miejsce, które nieprzypadkowo wiąże swoją nazwę z Andrzejem Kwiatkowskim- powstało ku pamięci miejscowego artysty, który stworzył m.in. pomnik 32 rozstrzelanych zakładników zlokalizowany poniżej Zespołu Placówek Oświatowych. Warto zatrzymać się również przy okazałym mrowisku, które prócz kopca, posiada jeszcze podziemne korytarze. To system, w którym zobaczysz owady z rodziny kusakowatych żyjące w mrowiskach razem z mrówkami. „Leśny strumień” jak sama nazwa wskazuje to strumień, który odprowadza wody ze źródeł w górze Łopień. Głęboki wąwóz, specyficzny mikroklimat, unikalne gatunki mchów i paproci a na dnie larwy salamandry plamistej, to wszystko czeka właśnie na tym przystanku. Podmokła łąka porośnięta miętą, skrzypem leśnym a nawet dziurawcem, nie bez przyczyny nazwana została „leśną apteką”. Na trasie ścieżki znajduje się również „żerowisko dzika”, a to wszystko za sprawą ekotonu, czyli obszaru granicznego między lasem a polami uprawnymi. Wąwóz łupkowy to odzwierciedlenie budowy geologicznej obszaru Beskidu Wyspowego, na którym leżą Słopnice. Przystanek „Kapliczka po lipą” to pomnik przyrody w postaci rozłożystej niemal dwustuletniej lipy oraz zdecydowanie starszej od niej kapliczki. Opisane walory przyrodnicze to tylko przedsmak tego z czym można spotkać się w terenie!

Zapraszamy na wirtualny spacer po ścieżce Słopnice-Zaświercze

 

PIESZE SZLAKI TURYSTYCZNE


Dla miłośników wędrówek górskich i obcowania z naturą, Słopnice oferują żółty i zielony górski szlak turystyczny.


Zielony: biegnie od Dobrej przez szczyt Łopienia, Przełęcz Rydza Śmigłego, Mogielicę, przełęcz Słopnicką.


Żółty: prowadzący od Tymbarku zboczem Łopienia (951 m.n.p.m.) przez Zaświercze aż na szczyt Mogielicy - najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego. Pod względem widokowym rozległa hala na zachodnim stoku Mogielicy jest jednym z najbardziej oryginalnych miejsc w Beskidzie Wyspowym.

Urozmaicona wędrówka grzbietami wzniesień odsłania najbardziej atrakcyjne miejsca Beskidu Wyspowego. Szlaki te słyną z doskonałych panoram na Gorce, Kotlinę Sądecką, Pieniny i Tatry. Szlaki na przemian łagodnie wspinają się i często stromo schodzą w dół, prowadząc lasem i polami.
 

Trasa piesza - Przejście z Ostrej w kierunku Przełęczy Słopnickiej.

TRASY PIESZO - ROWEROWE


Trasa I: Słopnice Granice Leśniczówka - Cichoń - przełęcz Zapowiednica - Wyrąbiska - Zalesie Leśniczówka - szlakiem na Mogielicę i szlakiem na Chyszówki (z wariantem Cichoń - Ostra)

Trasa II: Słopnice Mogielica (skład drzewa) - Groń - droga stokowa popod szczyt do Półrzeczek z wariantem zjazdu do Szczawy drogą stokową biegnącą południowym stokiem Mogielicy

Trasa III: Przełęcz Chyszówki - szlakiem na Łopień - poprzez masyw Łopienia na Hajdowską Górę - do Słopnic Dolnych.


Malownicze trasy o dużych walorach widokowych, ukazujące piękno krajobrazu Beskidu Wyspowego. W większości prowadzą zalesionymi obszarami (najwyższy szczyt widokowy 1170 m n.p.m.) Trasy wymagają od turysty dobrej kondycji fizycznej, ofiarując w zamian niezapomniane wrażenia i widoki na Gorce, Pieniny i Tatry. Dodatkowym atutem tras, jest ich zróżnicowanie pod względem trudności. Zarówno miłośnicy sportów ekstremalnych (wyjazd na Mogielicę) jak i zwolennicy tras spacerowych, doskonałych na rodzinne, niedzielne wypady znajdą tutaj coś dla siebie. 

MAPKA - TRASY PIESZO-ROWEROWE GMINY SŁOPNICE

 


SZLAK PAPIESKI W BESKIDZIE WYSPOWYM

Oznakowanie Szlaku Papieskiego

Tablice informujące o przebiegu szlaku papieskiego w Beskidzie Wyspowym.


Trasa rozpoczyna się na przełęczy Marszałka E. Rydza-Śmigłego w Chyszówkach i prowadzi przez Mogielicę, Przełęcz Słopnicką, Cichoń, Ostrą, Jężową Wolę, Skiełek, Łukowicę, dalej na Jabłoniec i do Limanowej.

Trasa prowadzi wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, którymi w przeszłości wędrował Ksiądz Karol Wojtyła - Papież Jan Paweł II. Szlak ten został otwarty w pięćdziesiątą rocznicę pamiętnej dwudniowej wycieczki ks. Karola Wojtyły z młodzieżą 24-25 czerwca 1953 roku po Beskidzie Wyspowym.

Informacje dodatkowe

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym został otwarty w 50-rocznicę dwudniowej wycieczki Karola Wojtyły z młodzieżą w czerwcu 1953 roku z Rabki-Zdroju przez Luboń Wielki, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Gruszowiec i Ćwilin do Kasiny koło Mszany Dolnej. Początek szlaku wyznaczono w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju przy głazie-pomniku Jana Pawła II - Turysty. Jedna odnoga szlaku kończy się w pobliżu dworca kolejowego w Mszanie Dolnej, zaś druga przy bazylice w Limanowej. Szlak składa się z dwóch części, wynikających z naturalnego ukształtowania terenu. Są to:

* Rabczańsko-Mszański (Zagórzański) Szlak Papieski – Rabka-Zdrój – Rabka-Zaryte – Luboń Wielki – Przełęcz Glisne – Szczebel (gdzie łączy się ze Szlakiem Papieskim z Lubnia) – Kasinka Mała – Lubogoszcz – Kasina Wielka – Śnieżnica (Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy) – Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków – Przełęcz Rydza-Śmigłego (tu łączy się z Papieskim Szlakiem Limanowskim) – Mogielica – Jasień – Kobylica – Ostra – Mszana Dolna.

* Limanowski Szlak Papieski – trasa: do Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego jest wspólna z trasą zagórzańską. Szlak rozgałęzia się na szczycie Mogielicy, biegnąc w dwóch kierunkach: do Mszany i Limanowej.

Szlak Papieski „Limanowski” prowadzi wzniesieniami, które w różnym czasie Ksiądz Wojtyła przebył wędrując turystycznie w tym rejonie, oraz miejscami związanymie z jego posługą duszpasterską.

Miejsca Papieskie na Ziemi Limanowskiej:

Limanowa. Święty Jan Paweł II jest Honorowym Obywatelem Limanowej. Arcybiskup Karol Wojtyła, 11 IX 1966 r., koronował cudami słynącą figurę Matki Bożej Bolesnej. Po kradzieży insygniów w roku 1981, Jan Paweł II rekoronował Pietę w czasie II Pielgrzymki do Polski, 22 VI 1983 r., na Błoniach w Krakowie. W drodze do Starego Sącza na Mszę św. kanonizacyjną Księżnej Kingi, 16 VI 1999 r., zatrzymał się przed bazyliką Matki Bożej Bolesnej, błogosławił miasto i jego mieszkańców.
Ujanowice. Arcybiskup Karol Wojtyła, 22 VI 1961 r., uczestniczył w ostatniej drodze ks. prof. dr hab. Piotra Stacha (1886-1961), biblisty, profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza w Lwowie.

SŁOPNICE. Jan Paweł II znał z wycieczek najbliższe okolice Słopnic, objęte dzisiaj Szlakiem Papieskim:

  • 18 IX 1953 r. wraz z grupą młodych turystów przeszedł ze Szczawy-Białego przez Mogielicę i Zaświercze do Tymbarku;
  • luty 1954 r. z grupą studentów krakowskich wyruszył z Tymbarku na wycieczkę narciarską przez Łopień – Mogielicę – Jasień – do Rzek.

Kościół pw. św. Jana Pawła II (ma relikwie Świętego) – pierwszy w diecezji tarnowskiej; Szkoła Podstawowa nNr 2 nosi imię Jana Pawła II.

Mogielica (1170 m n.p.m.). Na szczycie spotykają się szlaki turystyczne, trzy z nich to Szlaki Papieskie (wzdłuż żółtego, zielonego i niebieskiego). Krzyż Papieski ufundowali i ustawili, w roku 2004, mieszkańcy Słopnic i Urząd Gminy.


Beskidzkie „Camino św. Jana Pawła Wielkiego”. Jednodniowy przemarsz Szlakiem Papieskim z Tymbarku do Ludźmierza, który przez analogię do postaci i szlaku św. Jakuba, otrzymał nazwę Camino Jana Pawła II. Uczestnicy Wyruszawyruszają, od 2011 r., w trzecią niedzielę maja o godz. 4.45 od mostku w Słopnicach – Zaświerczu i , wędrują przez Mogielicę – Jasień – przełęcz Przysłop – Kudłoń na– Turbacz (Anioł Pański przy Szałasowym Ołtarzu). Zejście do Ludźmierza na Mszę św. o godz. 18.00. Na trasie dołączają chętni z miejscowości leżących u stóp mijanych wzniesień. Cała trasa liczy ok. 50 kilometrów. Uczestnicy pielgrzymują w wybranej intencji (powołań kapłańskich, rodzin, Ojczyzny).