Przejdź do stopki

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

    wyświetleń: 6213

Treść

Głównym celem wędrówek turystów jest Mogielica - Królowa Beskidu Wyspowego. Ze szczytu Mogielicy można podziwiać piękną panoramę Tatr, Gorców, Pienin i całego Beskidu Wyspowego. Pod względem widokowym rozległa hala na zachodnim stoku Mogielicy jest jednym z najbardziej oryginalnych miejsc w Beskidzie Wyspowym. Mogielica stanowi również doskonały punkt wypadowy na inne sąsiadujące szczyty: Krzystonów (1012 m n.p.m.), Jasień (1052 m n.p.m.) - Przysłop – Turbacz. Także tutaj, na polanie widokowej wznosi się krzyż nawiązujący do papieskiego pastorału. Zgodnie z zamysłem krzyż ten jest trwałym znakiem upamiętniającym wędrówkę ks. Karola Wojtyły na Mogielicę i sprawowaną tam przez niego Eucharystię. Krzyż ten staraniem ks. Stanisława Wojcieszaka i władz Gminy Słopnice wbudowano 18 sierpnia 2004 roku, a kilka dni później 22 sierpnia, podczas VI Złazu Turystycznego nastąpiło uroczyste poświęcenie.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widok na Mogielicę i Słopnice z Przylasek - fot. K. Toporkiewicz


Krzyż Papieski na Mogielicy - fot. Adam Sołtys


Widok z polany Stomorgi na szczyt Mogielicy - fot. A. Sołtys

Polana Stomorgi na Mogielicy - fot. A. Sołtys

Zachód słońca- Słopnice, fot. K. Toporkiewicz

Zima na Mogielicy, fot. A. Sołtys

Na Mogielicy w sierpniu 2008 r., wzniesiono 20 – metrową drewnianą wieżę widokową. Starsi turyści oraz mieszkańcy zapewne pamiętają poprzednią wieżę, która niestety w roku 1980 z przyczyn naturalnych zawaliła się. W miejsce poprzedniej wybudowano nową, z której przy bezchmurnej pogodzie z wysokości koron drzew można podziwiać rozległe tereny Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, Gorce, a nawet i Tatry. W budowę drewnianej konstrukcji zaangażowały się samorządy trzech gmin: Dobrej, Kamienicy i Słopnic oraz Małopolski Urząd Wojewódzki. Wykonawcą tej niecodziennej inwestycji była sądecka firma Jana Kożucha, która zrealizowała projekt autorstwa Pani Amal Janusz. Pierwszymi turystami, którzy mogli podziwiać wspaniałą panoramę roztaczająca się z wieży byli uczestnicy X Jubileuszowego Złazu Turystycznego Mogielica 2008. Jak się okazuje drewniana konstrukcja z platformą widokową ściągnęła i ściąga na szlak wiodący na Mogielicę dużą liczbę turystów. Wieża widokowa na Mogielicy nie jest jedyną na terenie pasm górskich w Małopolsce. Podobna wieża stoi również na Jaworzynie, Radziejowej, Chełmie, Brzance i Księżej Górze. Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia szczytu Mogielicy! Naprawdę warto!


20 - metrowa wieża widokwa -fot. A. Sołtys


Widok z wieży na Słopnice - fot. A. Sołtys

Dla miłośników wędrówek górskich i obcowania z naturą Słopnice oferują górskie szlaki turystyczne, atrakcyjne zarówno dla wytrawnego turysty jak i dla początkującego piechura. Nasze szlaki są atrakcyjną propozycją dla ludzi szukających w górach ciszy i prawdziwego kontaktu z przyrodą.


Szlak zielony - Zalesie (Piechotówka) - fot. K. Toporkiewicz


Ścieżka przyrodnicza Słopnice - Zaświercze - fot. A. Sołtys

Dla miłośników sportów rowerowych przygotowano trasy rowerowe, które zadowolą najbardziej wybrednych cyklistów. Przebiegają one przez najpiękniejsze zakątki Beskidu Wyspowego Szczawę, Cichoń, Przełęcz Słopnicką, Chyszówki, Łopień, Mogielicę.
Grotołazów czeka na górze Łopień 20 jaskiń. Najdłuższa, a zarazem najgłębsza jaskinia Beskidu Wyspowego to: „Jaskinia Zbójecka o długości 404 metrów. Jest to jedno z największych w Polsce stanowisk nietoperza podkowca małego. Równie ciekawe są pozostałe jakinie: Czarci Dół (140 m) i Złotopieńska Dziura (150m).


Skaliste i bardzo ciasne wejście do jaskini - fot. A. Sołtys


Jaskinie - schronisko nietoperzy - fot. W. Sołtys

W środkowej części Łopienia na grzbiecie znajdują się też liczne mokradła i podmokłe torfowiska, zwane "Bagnami Łopieńskimi". Miejsce to robi duże wrażenie - prócz podmokłej łąki zalana jest znaczna połać lasu.


Torfowisko na Łopieniu - fot. A. Sołtys

 

Krótko mówiąc Słopnice stanowią doskonałą ofertę dla tych, którzy zmęczeni gwarem wielkich miast i wypoczynkiem w znanych kurortach poszukują spokoju i piękna przyrody.