RELACJA MŁODZIEŻY Z WYJAZDU DO WATYKANU

W dniach 1-6 czerwca 2019 r. uczniowie Wolontariatu Szkolnego „Płomień miłosierdzia” z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach wyjechali na wycieczkę – pielgrzymkę do Włoch i grobu Ojca Świętego Jana Pawła II. Wycieczka ta była nagrodą główną w ramach małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.


W wycieczce wzięło udział dwudziestu uczniów-wolontariuszy oraz opiekunowie Urszula Majkrzak i dyrektor szkoły Marek Mrózek.

A tak relacjonuje pobyt we Włoszech młodzież oraz opiekunowie:

- Naszą przygodę z Włochami rozpoczęliśmy 1 czerwca wyjazdem z Krakowa o godz. 5.30. W pierwszym dniu dotarliśmy do hotelu „Sole” w miejscowości Rosolina Mare nad Adriatykiem. Włochy przywitały nas piękną, słoneczną pogodą.  Po obiadokolacji wybraliśmy się na spacer nad morze. Drugiego dnia przejechaliśmy do przepięknego średniowiecznego Asyżu, gdzie spotkaliśmy się z miejscowym przewodnikiem. W Asyżu zwiedziliśmy Bazylikę Świętej Klary, Bazylikę Świętego Franciszka z kryptą, w której złożono ciało Świętego, spacerowaliśmy po Piazza del Comune. Następnie zwiedziliśmy Bazylikę Matki Boskiej Anielskiej z Porcjunkulą oraz Ogrodem Różanym. Po dniu pełnym wrażeń odpoczywaliśmy w hotelu ”Della Tore” w Matigge di Trevi. 3 czerwca przejechaliśmy do Watykanu, gdzie z lokalnym przewodnikiem zwiedzaliśmy m.in. Plac  Świętego Piotra- najbardziej znany i odwiedzany plac w Rzymie, Bazylikę Świętego Piotra z niezliczonymi dziełami najsłynniejszych rzeźbiarzy i malarzy, nawiedziliśmy grób św. Jana Pawła II i grób św. Piotra. Podziwialiśmy przepiękną panoramę Rzymu z kopuły Bazyliki, na którą wyszliśmy po 576 schodach. Zwiedzaliśmy Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską-miejsce konklawe. Zmęczeni całodziennym zwiedzaniem dotarliśmy do hotelu ”BELVEDERE” w miejscowości Mentana w okolicach Rzymu. W kolejnym dniu wycieczki zwiedzaliśmy Rzym. Zobaczyliśmy m.in. Plac Navona, z Fontanną 4 rzek-uważany za najpiękniejszy plac wiecznego miasta, Schody Hiszpańskie-jedno z tłumnie odwiedzanych miejsc przez turystów, Fontannę di Trevi- najsłynniejszą  barokową fontannę Rzymu. Podziwialiśmy również Panteon, Forum Romanum -najstarszy plac miejski w Rzymie, Kościół Santa Maria In Araceoli, Zamek Anioła, Plac Wenecki  z Ołtarzem Ojczyzny. Niesamowite wrażenie zrobiło na wszystkich Koloseum- symbol Wiecznego Miasta.  5 czerwca musieliśmy wstać wcześnie, wykwaterować się z hotelu i dojechać do Watykanu na audiencję generalną Ojca Świętego Franciszka. Audiencja rozpoczęła się o godz. 9.00, ale dużo wcześniej trzeba było  wejść na Plac Świętego Piotra, by zająć dogodne miejsca. Emocje sięgały zenitu, gdy usłyszeliśmy powitanie naszej grupy z projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, a potem dwukrotnie przejeżdżał obok nas Ojciec Święty. Był tak blisko nas- nieomal na wyciągnięcie ręki. Wszyscy byli bardzo wzruszeni. Po zakończonej audiencji pożegnaliśmy Rzym i ruszyliśmy w drogę powrotną. Na nocleg zatrzymaliśmy się w hotelu Park Venecja w miejscowości Stra koło Wenecji. Był to nasz ostatni nocleg na terenie Włoch. 6 czerwca ok. godz. 23.30 wróciliśmy do Słopnic.
Codziennie w modlitwach polecaliśmy Bogu wszystkich, którzy nas o to prosili. Naszych bliskich, znajomych, koleżanki i kolegów oraz chorego Piotrusia. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce  Dziedzic – pilotowi  Biura Turystyki Jaworzyna Tour oraz księdzu Andrzejowi –opiekunowi duchowemu naszej wycieczki za wszelką pomoc i okazane nam serce.

 

Szczegóły projektu MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA

 

Wolontariat Szkolny „Płomień miłosierdzia”  przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola prowadzony jest przez nauczycieli: Urszulę Majkrzak i Teresę Nowak.

GALERIA