XXI ZŁAZ TURYSTYCZNY MOGIELICA 2019

W minioną niedzielę, 25 sierpnia br. odbył się XXI Złaz Turystyczny Mogielica 2019. Po raz kolejny w ramach projektu Odkryj Beskid Wyspowy 2019 miłośnicy gór mogli wędrować na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego. Głównym organizatorem wydarzenia była Gmina Słopnice.

Była to zarazem 10 edycja spotkań w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Warto zaznaczyć, iż wydarzenie zostało dofinansowane przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna”.

Główna trasa wyjścia na Mogielicę prowadziła od szkoły podstawowej w Słopnicach Górnych. Następnie turyści przeszli przez szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK pod opieką przewodnika Mirosława Karola Sipaka.

Złaz rozpoczął się od przywitania gości zebranych na Polanie Stumorgowej przez gospodarza złazu wójta Adama Sołtysa. Oprócz turystów, wójt w sposób szczególny, powitał delegację współpracującej ze Słopnicami gminy Chlebnice na Słowacji ze starostą Antonem Stasem, radnego sejmiku WM Grzegorza Biedronia, wójta gminy Kamienicy Władysława Sadowskiego oraz kierownika zespołu Zbyrcok Elżbietę Curzydło. Zaraz po powitaniu turyści mieli okazję poznać szczegóły przebiegu imprezy przedstawione przez prowadzącego Stanisława Przybylskiego. Głównym punktem złazu była msza św. odprawiona w intencji turystów, której przewodniczył ks. Stanisław Wojcieszak kapelan Cechu Rzemiosł Różnych w Limanowej. Czytania mszalne, śpiew i oprawa muzyczna mszy zostały przygotowane przez Zespół Regionalny Słopnicki „Zbyrcok” pod kierownictwem Elżbiety Curzydło.
Po mszy św. na Mogielicy zostały rozstrzygnięte główne konkursy imprezy. Najmłodszą uczestniczką XXI Złazu Mogielica 2019 została 2 miesięczna Zuzanna Ranosz z Dobrej.

Organizatorzy wyróżnili także starszego o 2,5 miesiąca, Mikołaja Trzupka z Gliwic oraz 5,5 miesięczną Karolinę Wojcieszak ze Słopnic . Najstarszą uczestniczką złazu została 88-letnia Maria Kowalczyk ze Słopnic. Uczestnikiem z najdalszego zakątka Polski został okrzyknięty Ignacy Michał Florek z Wiela k.Kościerzyny, a ze świata Danuta Kwak z Chicago w USA. Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Słopnice wygrała Maria Miłek z Dobrej. Na drugim i trzecim podium uplasowała się odpowiednio Ala Brzeń z Rabki – Zdroju i Maria Stożeń z Kasinki Małej.

Jury w składzie: wójt Adam Sołtys, starosta Anton Stas oraz Józef Kulpa z OSP w Słopnicach Dolnych, wyłoniło spośród siedmiu kandydatek Miss Mogielicy 2019, którą została Agnieszka Więcek ze Słopnic. Agnieszka otrzymała zarazem tytuł najmilszej uczestniczki złazu.  Panowie walczyli natomiast o tytuł najsilniejszego mężczyzny Złazu. W zaciętym pojedynku o miano Strongmena zwyciężył Paweł Talarczyk z Podłopienia. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Marian Gaura ze Słopnic. Natomiast trzecie miejsce zdobył Mariusz Grabowski z Rudnika k.Myślenic.
Zwycięzcom oraz uczestnikom tegorocznych konkurencji serdecznie gratulujemy! Wszystkich nagrodzono pamiątkowymi statuetkami oraz upominkami.
Jak co roku, nad bezpieczeństwem uczestników Złazu na Mogielicy niezawodnie czuwali członkowie GOPR z Grupy Operacyjnej z Limanowej oraz strażacy OSP Słopnice Dolne.

 

 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za niezawodną obecność  i kolejne udane spotkanie w górach! Do zobaczenia!

GALERIA