11 LISTOPADA - ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Święto 11 listopada tradycyjnie już – jak co roku, mieszkańcy Gminy Słopnic, Dobra oraz okoliczni mieszkańcy uczcili na Przełęczy im. Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego w Chyszówkach.

Pierwszym punktem programu był koncert melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ze Słopnic i Dobrej pod batutą Wincentego Curzydło i Anny Krywoborodenko. Część artystyczną wprowadzającą w patriotyczny nastrój spotkania przygotowały dzieci z Gminnego Przedszkola Nr 1 w Dobrej. Jak co roku, wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. W uroczystości wzięły także udział liczne poczty sztandarowe, a bezpośrednio po ich wprowadzeniu odśpiewano Hymn Narodowy, wciągnięto flagę na maszt oraz odczytano Apel Poległych, w którym uczczono pamięć ofiar, które walczyły za wolność Ojczyzny.

 

Liczne delegacje z powiatu limanowskiego i samorządów gmin oraz obecnych organizacji złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze. W obchodach Święta Niepodległości wzięli udział m.in.: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, dr Wanda Półtawska wraz z mężem, Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys, radni Gmin Słopnice i Dobra, prezesi organizacji pozarządowych, dyrektorzy i uczniowie szkół z terenu obu gmin. W szczególności na Chyszówkach obecni byli także mieszkańcy Słopnic i Dobrej, którzy od lat gromadzą się tu by świętować niepodległość. Zebranych gości i mieszkańców przywitał Wójt Gminy Dobra – Benedykt Węgrzyn.

Po części oficjalnej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali księża z parafii Dobra i Jurków.

Po zakończonej uroczystości na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek i gorąca herbata, a czas wspólnego świętowania umilały pieśni patriotyczne w wykonaniu orkiestr dętych.

 

11 listopada - w Święto Odzyskania Niepodległości, kwiaty i znicze zostały również złożone w miejscach, na terenie gminy Słopnice, gdzie czczona jest pamięć poległych tj. przy Krzyżu Partyzanckim na Zalesiu, przy Pomniku Partyzanckim, Pomniku Legionisty w centrum Słopnic i pomniku 32-ofiar hitleryzmu.

GALERIA