20-LECIE ZESPOŁU „MALI SŁOPNICZANIE”

W miniony piątek 13 grudnia br. odbył się Jubileusz 20-lecia działalności Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mali Słopniczanie”, który powstał w 1999 roku przy ówczesnej Szkole Podstawowej nr 1 w Słopnicach. Zespół poprzez liczny udział w imprezach gminnych, osiągnięcia w konkursach i przeglądach oraz zagraniczne wyjazdy, na stałe wpisał się w obraz życia kulturalnego Słopnic. Grupa prezentuje zabawy, tańce, pieśni i rodzimą gwarę pogranicza Górali Białych i Lachów oraz Górali Zagórzańskich, co wynika z położenia geograficznego naszej miejscowości.

 

Uroczystość rozpoczęła Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych - Renata Młynarczyk-Pach, która serdecznie powitała wszystkich zaproszonych gości, mieszkańców Słopnic oraz licznie zgromadzone dzieci z zespołu „Mali Słopniczanie”. Podczas części oficjalnej Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys na ręce Dyrektora ZPO oraz Kierownika Zespołu przekazał gratulacje i podziękowanie oraz wręczył pamiatkową statuetkę. Następnie słowa uznania i podziękowanie skierował do założycieli i dotychczasowych opiekunków  zespołu: Grzegorza Biedronia,  Anny Szczeciny, Jadwigii Kwiatkowskiej-Sekuły i Wincentego Curzydło. Warto zaznaczyć, że to właśnie pod ich skrzydłami zespół zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień oraz wielokrotnie reprezentował gminę na arenie międzynarodowej. Podziękowania zostały skierowane również do rodziców, którzy bardzo intensywnie zaangażowali się w rozwój „Małych Słopniczan”.

 

Następnie na scenie pojawili się najmłodsi członkowie zespołu, którzy zaprezentowali zabawy z naszego regionu, wśród nich grupy z Granic, pod Mogielicy i z przedszkola z ZPO w Słopnicach. Niewątpliwie podbili oni serca wszystkich zebranych. Później nadszedł czas na przedstawienie pt.: „Zobawy na zogacie”, które na tegorocznej Słazie Limanowskiej zostało nagrodzone III miejscem, oraz nominacją na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.

 

Na koniec gratulacje i życzenia na ręce obecnego kierownictwa zespołu: Agnieszki Curzydło-Podgórny, Danuty Więcek oraz Joanny Jaworz-Dutki złożyli Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Jan Więcek oraz  Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Józef Jaworski, Kierownik Zespołu „Słopniczanie” Józef Wójtowicz, Kierownik Zespołu „Słopnicki Zbyrcok” Elżbieta Curzydło, Prezes Związku Podhalan Oddział Górali Białych Irena Curzydło, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Katarzyna Zawada, Rada Rodziców oraz Dyrektorzy Szkół pod Mogielicą i na Granicach – Małgorzata Sułkowska i Mieczysław Tokarczyk.

 

Zespół „Mali Słopniczanie” przez 20 lat swojej działalności zgromadził na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. na „Limanowskiej Słazie” , na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych – „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu, na Ogólnopolskim Festiwalu Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych – Bukowsko, na Międzywojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny krąg” w Przemyślu, czy na przeglądach kolędniczych. Mali Słopniczanie promują także region za granicami naszej Ojczyzny. Występowali m.in. w takich krajach, jak: Ukraina, Węgry, Słowacja, Włochy, Francja, a największym przeżyciem dotychczas jest z pewnością spotkanie z papieżem- Św. Janem Pawłem II.

 

Serdecznie gratulujemy tak pięknego Jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów oraz satysfakcji z rozwijania swoich pasji i pielęgnowania rodzimej kultury!

GALERIA