HISTORYCZNA NIEDZIELA NA DZIELCU

W minioną niedzielę tj. 19 lipca br. na wzgórzu Dzielec w Słopnicach Górnych odbyło się spotkanie upamiętniające 76. rocznicę zrzutów alianckich na zrzutowisko "Sójka 401". Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wydarzenie przybrało jednak nieco inny charakter w stosunku do swoich poprzednich odsłon.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Płk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz Gmina Słopnice. Miejscem obchodów rocznicowych było tradycyjnie zrzutowisko "Sójka 401", znajdujące się na ścieżce historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej im. kpt. Juliana Krzewickiego, położonej na wzniesieniu Dzielec. Mimo początkowo niesprzyjającej pogody w spotkaniu historycznym uczestniczyły delegacje niemal wszystkich organizacji, które od początku zaangażowane były w organizację obchodów i upamiętnienia działań okresu II wojny św. na naszym terenie. Po przybyciu na miejsce Wiceprezes Stowarzyszenia Paweł Sułkowski powitał wszystkich zgromadzonych. Następnie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, a tuż po nim delegacje Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK , Instytutu Pamięci Narodowej o/Kraków, Muzeum Armii Krajowej, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP o/Kraków, Samorządu Gminy Słopnice, a także Krzysztofa Kęski z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, uroczyście złożyły wiązanki oraz znicze pod obeliskiem upamiętniającym poległych lotników.

 

 

Kolejnym a zarazem ostatnim punktem programu było przedstawienie historii zrzutowiska „Sójka 401” przez dr Dawida Golika, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Na wszystkich zebranych czekały także niespodziewane „odwiedziny”. Pamięć lotników przelotem uczcili piloci samolotów z Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu: Jerzy Kołodziej, Andrzej Sarapata oraz Janusz Miś, a kilka chwil później na niebie pojawiła się para wiatrakowców z odległego Śląska. Warto wspomnieć, że był to pierwszy statek powietrzny, który wylądował na zrzutowisku „Sójka 401”.

 

 

Wszystkim obecnym na wydarzeniu dziękujemy za przybycie i możliwość wspólnego celebrowania 76. rocznicy zrzutów alianckich na zrzutowisko "Sójka 401". Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli świętować tę rocznicę już wspólnie w szerszym gronie oraz w dotychczasowej, doskonale znanej Nam wszystkim formie.