XVII MEMP KIERAT PRZESZEDŁ DO HISTORII! SŁOPNICZANIE PRZODUJĄ!

Dokładnie po 13 godzinach i 43 minutach od startu, na metę XVII edycji Kieratu wbiegli Nikodem Poręba ze Słopnic i Tomasz Wieczorek z Rogowa. Najlepsza z pań Beata Lis ze Słopnic przekroczyła linię mety o 11:47. Zapraszamy na podsumowanie Kieratu, który odbył się w dniach 27-29 sierpnia br.

Deszczowa aura w piątkowe popołudnie zdecydowanie nie zachęcała nawet do wyjścia z domu a co dopiero do udziału w maratonie, którego trasa wiodła aż 100 km po terenach Beskidu Wyspowego i Gorcach. Mimo to na starcie zameldowało się 260 uczestników. Sklasyfikowano 251 osób, w tym 213 mężczyzn i 39 kobiet. Główny Sędzia Andrzej Sochoń przeprowadził odprawę, po czym Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys uroczyście powitał przybyłych gości i piechurów, którym życzył niezawodnej wytrwałości. W uroczystym otwarciu Kieratu udział wzięli Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Jan Więcek, Radny Powiatowy Józef Jaworski oraz Radni Rady Gminy Słopnice z Przewodniczącym Józefem Bednarczykiem na czele. 

Trasa maratonu prowadziła na południe od Słopnic. Przez masyw Łopienia, Mogielicy, Wielkiego Wierchu maratończycy dotarli w pasmo Gorca i pasmo Lubania. Droga powrotna wiodła przez Ochotnicę Dolną, Kamienicę, stoki Modyni, wzniesienie Jasionika i stoki Cichonia. Wariant budowniczego trasy miał długość 100 km i wymagał pokonania 4000 m podejść. Nocą uczestnikom towarzyszyły głównie błoto i chłód, ale sobotni poranek powitał ich pięknymi widokami z Tatrami w tle. Pomimo trudnych warunków marszu po błotnistych i śliskich drogach, obyło się bez interwencji GOPR.

Zwycięzcy maratonu dobiegli do mety w sobotę o godz. 7:43, osiągając czas 13:43. Byli to Nikodem Poręba ze Słopnic oraz Tomasz Wieczorek z Rogowa. Kolejne miejsca na podium z wynikiem 14 godz. 30 minut zajęli Andrzej Wieczorek i Dariusz Firlej z Raciborza. Pierwsza z pań osiągnęła linię mety o godzinie 11:47 osiągając rezultat 17:47 i była to również mieszkanka Słopnic Beata Lis. Ostatni uczestnicy dotarli do mety na kilka minut przed północą. Do półmetka doszło 189 osób. Do mety dotarło 152 uczestników, czyli ok. 60% startujących. Nikt nie przekroczył 30-godzinnego limitu czasowego. Przebieg maratonu nadzorowała na trasie ponad 50-osobowa ekipa sędziowska złożona z wolontariuszy - sympatyków maratonu Kierat oraz strzelców głównie ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Limanowej. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała Grupa Operacyjna GOPR z Limanowej, zespół lekarski Szpitala Powiatowego w Limanowej oraz panie pielęgniarki.

Na mecie zameldowało się 11 uczestników ze Słopnic, w tym zwycięzca Kieratu Nikodem Poręba oraz Beata Lis najlepsza zawodniczka wśród kobiet.   

Po więcej szczegółów tegorocznej edycji Kieratu, mapę, tabelę wyników oraz fotorelacje z różnych źródeł zapraszamy na www.maratonkierat.pl.

 

Organizatorzy:

Sędzia Główny, Budowniczy Trasy: Andrzej  SOCHOŃ  z Warszawy

Sędzia -Kierownik Biura Maratonu –Tomasz BARANOWSKI z Gdyni oraz sędziowie pomocniczy i wolontariusze

Główny organizator: Andrzej PILAWSKI - Dyrektor Maratonu, Biuro Turystyczne LIMATUR z Limanowej

Partner główny: Województwo Małopolskie

Główny współorganizator – Gmina Słopnice

Współorganizatorzy: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie  Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach, Starostwo Powiatowe Limanowa, Ochotnicza Straż Pożarna w Słopnicach, GOPR Sekcja Operacyjna Limanowa, Nadleśnictwo Limanowa, Jednostka Strzelecka Nr 2007 ZS "Strzelec" OSW w Tymbarku, Związek Strzelecki "Strzelec" JS 2402 Limanowa, Gmina Ochotnica Dolna.

 

Wójt Gminy Słopnice składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg XVII MEMP Kierat 2020/2021! Szczególne podziękowanie kieruję w stronę dyrekcji, nauczycieli, pracowników, uczniów oraz wolontariuszy z Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach a także pracowników Gminy Słopnice i strażaków OSP Słopnice Dolne. Do zobaczenia w przyszłym roku! 

GALERIA