Przejdź do stopki

UROCZYSTOŚĆ POGRZEBOWA KS. STANISŁAWA WOJCIESZAKA

Treść

22 grudnia br. rodzina, bliscy, kapłani oraz cała społeczność Słopnic tłumnie zgormadzili się na uroczystościach pogrzebowych ks. Kanonika Stanisława Wojcieszaka. Mszy pogrzebowej sprawowanej o godzinie 12:30 w kościele pw. św. Jana Pawła II w Słopnicach Dolnych przewodniczył pochodzący z Limanowej biskup Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej. 

Ks. Stanisław Wojcieszak urodził się 8 października 1951 roku w Słopnicach, jako syn Andrzeja i Wiktorii z domu Drzyzga. Egzamin dojrzałości złożył w Limanowej w 1969 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Piotra Bednarczyka w dniu 1 czerwca 1975 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Tropie (1975-1977), Dębica – św. Jadwigi (1977-1982) oraz Limanowa – Matki Boskiej Bolesnej (1982-1988). W dniu 28 czerwca 1988 roku został mianowany na urząd proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Przecławiu. Z dniem 15 czerwca 1991 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej, który pełnił do 7 listopada 2008 roku. Od 2008 roku mieszkał w charakterze rezydenta w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 10 grudnia 1988 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, zaś w dniu 31 marca 1994 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Honorowy obywatel Słopnic, jako rodak zawsze czynnie zaangażowany w sprawy gminy oraz jej promocję. Śp. ks. Stanisław był autorem licznych publikacji o Słopnicach m.in. książki "Dzieje wsi i parafii Słopnice" oraz monografii poświęconej powołaniom do kapłaństwa i życia zakonnego pt. „Słopnice. Ziemia kapłańska i błogosławiona”. Duszpasterz Złazu na Mogielicy. Od 2001 r. pasjonat i autor wielu obrazów malowanych na szkle, w swoim dorobku ma także kilkanaście indywidualnych wystaw. Zawsze pamiętający o swojej rodzinnej miejscowości, obecny na najważniejszych jubileuszach i wydarzeniach w życiu gminy.

Składamy wyrazy współczucia pogrążonej w żalu rodzinie i całej społeczności.

 

Zdjęcia