Przejdź do stopki

MALI SŁOPNICZANIE NA ŚWIĘCIE DZIECI GÓR

Treść

Mali Słopniczanie już po raz trzeci biorą udział w wydarzeniu pn. 29. ŚWIĘTO DZIECI GÓR - Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

DZIEŃ RUMUŃSKO-GÓRALSKI 

Wtorek był mianowany dniem rumuńsko-góralskim. Na festiwalowej scenie zaprezentowali się Mali Słopniczanie oraz ich kamraci z Rumunii czyli zespół Mugurelul.  Zachęcamy do lektury artykułu "Każde dziecko jest jak pąk, czy wtorkowy koncert 29. Święta Dzieci Gór" oraz obejrzenia przepięknej fotorelacji. 

 

"U podnóża dumnej ze swego prymatu w Beskidzie Wyspowym Mogielicy leży wieś Słopnice. Taki teren trochę graniczny gdzie – można powiedzieć - Lachy witają się z Góralami. To spotkanie kultur znakomicie oddaje zespół MALI SŁOPNICZANIE: dzieci występują co prawda w strojach góralskich, ale do tańca i śpiewu przygrywa im klarnet i inne instrumenty wchodzące w skład lachowskiej kapeli. „W piosenkach, tańcach i melodiach zespół kontynuuje dawne zwyczaje i obrzędy z okolic Słopnic i regionu Górali Białych”." - tak o młodych artystach piszą organizatorzy festiwalu. Więcej na stronie: swietodziecigor.pl

Festiwal "Święto Dzieci Gór" jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Główną zasadą festiwalu jest "uczyć przez zabawę”. Impreza nie ma charakteru konkursowego. Programy zespołów powinny być przystosowane do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, a ich podstawę powinny stanowić dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu.

Próbkę swoich możliwości, młodzi artyści zaprezentowali już podczas koncertu inauguracyjnego (występ zespołu "Mali Słopniczanie" od 00:48:06). 

Fot. MCK Sokół Nowy Sącz/ Fb, K. Jaworz