Przejdź do stopki

PO RAZ XXII NA MOGIELICY

Treść

Pogoda nie odstraszyła turystów, którzy w minioną niedzielę 28 sierpnia br. wzięli udział w XXII Złazie na Mogielicy. Miłośnicy górskich wędrówek licznie przybywali na miejsce wydarzenia, korzystając ze wszystkich dostępnych szlaków prowadzących na Królową Beskidu Wyspowego. Główna trasa prowadzącą ze Szczawy Bukówki na Polanę Stumorgową, pod opieką przewodnika Mirosława Karola Sipaka, również doprowadziła sna miejsce sporą grupę turystów. Gospodarz imprezy, wójt Adam Sołtys powitał wszystkich zebranych oraz obecną delegację współpracującej ze Słopnicami gminy Chlebnice na Słowacji, ze starostą Antonem Stasem na czele. Polową mszę św. w intencji turystów odprawił ks. Stanisław Kumiega, proboszcz parafii pw Matki Boskiej Częstochowskiej w Słopnicach Górnych. Czytania mszalne, śpiew i oprawa muzyczna mszy zostały przygotowane przez Zespół Regionalny Słopnicki Zbyrcok, pod kierownictwem Elżbiety Curzydło. W czasie liturgii nie zabrakło modlitwy w intencji turystów, a także wspomnienia zmarłego ks. Stanisława Wojcieszaka, który był kapelanem Złazu na Mogielicy i inicjatorem odbywającej się tam mszy św.   

Po modlitwie przyszedł czas na poczęstunek oraz rozstrzygnięcie tradycyjnych konkurencji. Najmłodszą uczestniczką XXII Złazu Mogielica 2022 została 14-miesięczna Marysia Brzeń z Chyszówek. Najstarszym uczestnikiem złazu został 86-letni Jan Gaik ze Słopnic. Uczestniczką z najdalszego zakątka Polski okazała się być Joanna Orlińska z Gdyni, a z najdalszego zakątka świata przybył do nas ks. Jan Krzyściak z Kagyan de Oro na Filipinach. Organizatorzy nagrodzili także Anię Czerepkową z Odessy na Ukrainie. Największą wiedzą w konkursie o Beskidzie Wyspowym i Gminie Słopnice wykazał się Adam Kokosiński. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się odpowiednio Małgorzata Koza z Dobrej oraz Mariola Zdziech z Wieliczki.

Konkurs Miss Mogielicy cieszył się dużym powodzeniem, a jury stanęło przed  nie lada wyzwaniem oceniając aż 20 kandydatek. Ostatecznie koronę otrzymała Faustyna Franczyk ze Słopnic, tym samym zyskując tytuł Najmilszej Uczestniczki Złazu. Wicemiss została Zuzanna Śliwa ze Słopnic. Panowie, mieli okazję sprawdzić się w konkursie o tytuł najsilniejszego mężczyzny złazu. W tym roku, Strongmeni mieli za zadanie wykonać przysiady w dwudziestokilogramowej kamizelce. W zaciętym pojedynku o miano Strongmena zwyciężył Konrad Zimirski z Kielc. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Paweł Opyd z Siedlec, natomiast trzecie miejsce zdobył Wojciech Trzupek z Jurkowa. Wszyscy laureaci konkursów odebrali z rąk wójta Adama Sołtysa okolicznościowe statuetki oraz nagrody. Specjalne, pamiątkowe medale wybite z okazji Jubileuszu 25-lecia Gminy Słopnice otrzymali Czesław Szynalik i Stanisław Przybylski – organizatorzy akcji Odkryj Beskid Wyspowy, promującej pasmo górskie naszego regionu.

 

Jak co roku, nad bezpieczeństwem uczestników Złazu na Mogielicy niezawodnie czuwali członkowie GOPR z Grupy Operacyjnej z Limanowej oraz strażacy OSP Słopnice Dolne. Warto nadmienić, że wydarzenie zostało dofinansowane przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2022”.

Złazowiczom dziękujemy za obecność i wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia na beskidzkich szlakach!

 

Galeria zdjęć - Waldemar Sołtys