Przejdź do stopki

RUSZYŁY ZAPISY NA RAJD SZLAKAMI ŻOŁNIERZY 1PSP AK

Treść

W dniach 2-4 czerwca 2023 r. odbędzie się XIII Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Rajd ma charakter rajdu pieszego, który wyłoni zwycięski patrol – najszybszy, najlepiej wykonujący zadania oraz ten, który odnajdzie punkty kontrolne. Samodzielne patrole będą wykonywać wyznaczone przez organizatorów zadania. Uczestnikom rajdu dane będzie m.in. eksplorować tereny, na których w czasie II wojny światowej działały struktury Obwodu AK Limanowa, a na potrzeby akcji „Burza” odtwarzane były I batalion 1.PSP AK pod dowództwem por. Jana Wojciecha Lipczewskiego „Andrzeja” oraz II batalion 1.PSP AK pod dowództwem kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa”. Większość rajdowych zadań związana będzie z okresem 1939-1945. Rajd to nie tylko rywalizacja, to przede wszytskim okazja by poznać historię regionu limanowskiego i spotkać się ze świadkami historii – uczestnikami walk o niepodległość Polski, żołnierzami podziemia i ich współpracownikami.

Pierwszego dnia rajdu, w piątek 2 czerwca, planowane jest przejście z Młyńczysk przez Modyń, Cichoń, Zapowiednicę, a następnie marsz do bazy w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Słopnicach Górnych. W sobotę 3 czerwca uczestnicy rajdu zmierzą się z różnymi zadaniami w masywie Mogielicy – w rejonie Słopnic Górnych, Bukowego Wierchu i Dzielca. W niedzielę 4 czerwca nastąpi zakończenie i podsumowanie imprezy oraz wręczenie nagród dla najlepszych patroli. Zaplanowana jest także uroczysta msza święta w intencji żołnierzy i współpracowników AK.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 maja 2023 r. pod adresem mailowym: oben.krakow@ipn.gov.pl (w tytule maila" „1PSP AK rajd”) lub pod numerami tel. 881 015 159 (Michał Masłowski, Oddział IPN w Krakowie) i 511 404 882 (Paweł Sułkowski, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej).