Przejdź do stopki

LIDERZY KIERATU ZAMELDOWALI SIĘ NA MECIE!

Treść

Trzydniowa impreza odbywająca się już po raz piąty z rzędu w Słopnicach, została oficjalnie zakończona ogłoszeniem wyników i uhonorowaniem zwycięzców w niedzielę, 28 maja br. W stukilometrową trasę po Beskidzie Wyspowym i Gorcach wyruszyło 400 maratończyków. Pełny dystans ukończyło 253, w tym 25 zawodniczek. Dokładnie po 12 godzinach i 43 minutach od startu, na metę XVIII edycji Kieratu wbiegł Tomasz Kobos z Krakowa. Najlepsza z pań Kamila Matras z Limanowej przekroczyła linię mety po 17 godzinach i 11 minutach.

 

W piątkowe popołudnie Główny Sędzia Andrzej Sochoń przeprowadził oficjalną odprawę na płycie boiska sportowego KS Sokół Słopnice, po czym gospodarz Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys uroczyście powitał przybyłych gości i piechurów, którym życzył niezawodnej wytrwałości. W uroczystym otwarciu Kieratu udział wzięli także Przewodniczący Rady Gminy Słopnice Józef Bednarczyk, Sekretarz Gminy Anna Strug oraz Prezes OSP Słopnice Górne Józef Curzydło. Zawodnicy wyruszyli na trasę dokładnie o godz. 18:00, a w tym roku przebiegała ona przez Łopień, stoki Ćwilina i Ogorzałej do Niedźwiedzia, gdzie urządzony został pierwszy wodopój, dalej przez Stare Wierchy do Obidowej i stamtąd do Łopusznej, następnie do Ochotnicy Górnej, gdzie w PTSM Ustrzyk czekał na uczestników drugi wodopój z gorącą kawą i herbatą. Ostatni etap to przejście koło wieży widokowej Magurki, pod Gorcem w kierunku Zasadnego, następnie przez Zbludzkie Wierchy i Dzielec, do Słopnic.

 

Zwycięzca maratonu, Tomasz Kobos z Krakowa dobiegł do mety w sobotę o godz. 6;43 osiągając bardzo dobry czas 12 godzin 43 minut. O godz. 9:10 jako drugi, metę przekroczył Andrzej Wieczorek z Raciborza z czasem 15 godzin i 10 minut. Dziewior Arkadiusz z Gliwic uplasował się na III miejscu, meldując się na mecie o godz. 9:57. Najlepsza z pań Kamila Matras z Limanowej przekroczyła linię mety po 17 godzinach i 11 minutach, o godz. 11:11. Ostatni uczestnik dotarł do mety o 23:59. Ponad 60% startujących dotarło do mety i nikt z nich nie przekroczył 30-godzinnego limitu czasowego. Przebieg maratonu nadzorowała na trasie ponad 50-osobowa ekipa sędziowska złożona z wolontariuszy - sympatyków maratonu Kierat oraz strzelców głównie ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Limanowej. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała Grupa Operacyjna GOPR z Limanowej.

Bardzo dobrze spisali się również zawodnicy reprezentujący Słopnice. W tym roku na trasę maratonu wyruszyło 16 naszych zawodników, ale ani jedna kobieta. Pierwsi na mecie pojawili się Mateusz Banach i Marcin Florek z czasem 17 godzin 21 minut zajmując ex aequo 11 pozycję w klasyfikacji generalnej.

 

Uroczyste podsumowanie zawodów miało miejsce w niedzielę 28 maja br. w bazie maratonu czyli w Zespole Placówek Oświatowych w Słopnicach. Oficjalne wyniki odczytał Andrzej Sochoń – Budowniczy Trasy i Sędzia Główny Maratonu Kierat przy asyście Tomasza Baranowskiego – Szefa Biura Maratonu oraz Andrzeja Pilawskiego – głównego organizatora imprezy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez gospodarza i współorganizatora imprezy - Wójta Gminy Słopnice Adama Sołtysa. Puchary zwycięzcom wręczyli Grzegorz Biedroń Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, wójt Słopnic Adam Sołtys, Andrzej Pilawski główny organizator wydarzenia oraz Przewodniczący Rady Gminy Słopnice Józef Bednarczyk. Okolicznościowe statuetki za przejście 1000 km podczas wszystkich dotychczasowych edycji maratonu Kierat otrzymali: Katarzyna Skolimowska - Żabokliki, Rafał Dymek - Warszawa, Michał Wikar - Słopnice, Piotr Łach - Kraków, Janusz Svach - Katowice. Na zakończenie organizatorzy przygotowali słodką niespodziankę w postaci tortu, z okazji 18 urodzin wydarzenia. Tym miłym akcentem zakończono tegoroczne zmagania Kieratu 2023!

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy szybkiej regeneracji sił! Gorąco zapraszamy także do ponownej wizyty w Beskidzie Wyspowym!

Więcej szczegółów, mapa, tabela wyników tegorocznej edycji Kieratu  oraz fotorelacje, już wkrótce dostępne będą na stronie www.maratonkierat.pl.

Organizatorzy:
Sędzia Główny, Budowniczy Trasy: Andrzej  SOCHOŃ  z Warszawy
Sędzia - Kierownik Biura Maratonu – Tomasz BARANOWSKI z Gdyni oraz sędziowie pomocniczy, ponad 100 wolontariuszy.
Główny organizator: Andrzej PILAWSKI - Dyrektor Maratonu, Biuro Turystyczne LIMATUR z Limanowej
Główny współorganizator – Gmina Słopnice

Współorganizatorzy: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie  Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach, Starostwo Powiatowe Limanowa, OSP Słopnice Dolne, OSP Słopnice Górne, GOPR Rabka Zdrój - Sekcja Operacyjna Limanowa, Gmina Ochotnica Dolna, Nadleśnictwo Limanowa, Jednostka Strzelecka Strzelec JS 2402 Limanowa. Partnerem Głównym wydarzenia była Małopolska.

Wójt Gminy Słopnice składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg XVIII MEMP Kierat 2023! Szczególne podziękowanie kieruje w stronę dyrekcji, nauczycieli, pracowników, uczniów oraz wolontariuszy z Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach, a także pracowników Urzędu Gminy Słopnice i strażaków z jednostek OSP ze Słopnic. Do zobaczenia w przyszłym roku!