Przejdź do stopki

KIERAT WYRUSZYŁ NA TRASĘ

Treść

XIX Międzynarodowy Ekstremalny Maraton Pieszy KIERAT 2024 wystartował ze Słopnic w piątek 24 maja. Na terenie naszej gminy gościmy prawie czterystu miłośników biegów i marszobiegów górskich. Warto zaznaczyć, że baza maratonu już po raz szósty mieści się w Słopnicach. Tegoroczna trasa maratonu przebiega przez malownicze tereny Beskidu Wyspowego, Sądeckiego i Gorców, a uczestnicy zdobywają punkty kontrolne zlokalizowane w  charakterystycznych miejscach. 

Mam nadzieję, że wszyscy zawodnicy bezpiecznie wrócą na metę, a trasa zaprowadzi maratończyków w miejsca, w których Kierat nigdy jeszcze do tej pory nie gościł – podkreślał podczas odprawy Sędzia Główny i Budowniczy Trasy MEMP Kierat - Andrzej Sochoń.

Od typowych imprez na orientację, MEMP Kierat różni się tym, że choć organizatorzy zapewniają każdemu uczestnikowi specjalnie przygotowaną mapę, nie zabraniają korzystania z własnych map i urządzeń GPS. Trasę pomiędzy punktami uczestnicy wybierają samodzielnie. Optymalny wariant trasy ma długość 100 km z 3800 m podejść. Na przejście całej trasy wyznaczono limit 30 godzin. Mogłoby się wydawać, że wyznaczony limit czasowy nie jest zbyt wygórowany, ale gdy dorzucimy do tego zdobycie 14 punktów kontrolnych oraz w przeważającej mierze nocny bieg na orientację po górach Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Gorców, to poziom trudności zdecydowanie wzrasta. 

Kierat jest okazją do przeżycia niezapomnianej przygody, a o jego atrakcyjności świadczy fakt, że niektórzy jego uczestnicy są mu wierni od samego początku, który miał miejsce w 2004 roku i czynią wszystko, by nie opuścić żadnej jego edycji. Strat i meta maratonu mieści się w Słopnicach, a biuro zawodów znajduje się niezmiennie w Zespole Placówek Oświatowych w Słopnicach.

Łączna liczba zgłoszeń: 393 w tym 48 kobiet i 345 mężczyzn.

Program:

  • 25 maja (sobota)

od godz. 6:00 - oczekiwanie na mecie na najszybszych maratończyków,

godz. 24:00 - zamknięcie mety maratonu KIERAT 2024

  • 26 maja (niedziela)

godz. 9:00 – zakończenie maratonu, wręczenie pucharów i dyplomów /hala w Zespole Placówek Oświatowych w Słopnicach/

 

Podstawowe parametry XIX MEMP KIERAT 2024:

Teren: Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce;

Start/meta: Słopnice (pow. limanowski);

Dystans: 100 km;

Suma podejść: 3800 m;

Liczba punktów kontrolnych: 14;

Czas: 30 godzin (non-stop, dzień i noc);

Termin: 24-26.05.2024  

Do zobaczenia na mecie! Zachęcamy do udziału w uroczystości wręczenia pucharów i dyplomów, która będzie miała miejsce w niedzielę na hali ZPO w Słopnicach o godz. 9:00.