Przejdź do stopki

NIKODEM PORĘBA ZWYCIĘZCĄ KIERATU!

Treść

Trzydniowa impreza odbywająca się już po raz szósty z rzędu w Słopnicach, została oficjalnie zakończona ogłoszeniem wyników i uhonorowaniem zwycięzców w niedzielę, 26 maja br. W stukilometrową trasę po Beskidzie Wyspowym, Sądeckim i Gorcach wyruszyło ponad 360 maratończyków. Pełen dystans ukończyło 240 zawodników, w tym 25 kobiet. Dokładnie po 11 godzinach i 57 minutach od startu, na metę XIX edycji Kieratu wbiegł Nikodem Poręba ze Słopnic. Najlepsza z pań Paulina Bochenek z Myślenic przekroczyła linię mety po 17 godzinach i 29 minutach.

 

W piątkowe popołudnie Główny Sędzia Andrzej Sochoń przeprowadził oficjalną odprawę na płycie boiska sportowego KS Sokół Słopnice, po czym gospodarz Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys uroczyście powitał przybyłych gości i piechurów, którym życzył niezawodnej wytrwałości. W uroczystym otwarciu Kieratu udział wzięli także Starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Miasta Limanowa Leszek Mordarski, Przewodniczący Rady Gminy Słopnice Józef Bednarczyk, Sekretarz Gminy Anna Strug, Skarbnik Gminy Słopnice Jan Więcek oraz radni Rady Gminy Słopnice. Zawodnicy wyruszyli na trasę dokładnie o godz. 18:00. W tym roku pierwszy punkt zlokalizowany był u podnóża góry Cichoń, następnie zawodnicy kierowali się w kierunku Modyni. Dalej przez Piechówkę i Zarzecze, aż do Krościenka nad Dunajcem – najbardziej wysuniętego na południe punktu. Jeden z ostatnich etapów to Ochotnica Górna, baza namiotowa pod Gorcem i później już w kierunku mety w Słopnicach przez Zbludzkie Wierchy na 88 kilometrze.

 

Zwycięzca maratonu, Nikodem Poręba ze Słopnic dobiegł do mety w sobotę o godz. 5:57 osiągając bardzo dobry rezultat czasowy – 11 godzin 57 minut, co daje drugi najlepszy czas w historii Kieratu. O godz. 7:46 na metę wbiegli Mateusz Talanda z Bielska-Białej i Maciej Dubaj z Krakowa. Najlepsza z pań Paulina Bochenek z Myślenic przekroczyła linię mety po 17 godzinach i 29 minutach, o godz. 11:29. O 12:03 metę przekroczyła Kamila Matras z Limanowej, a dokładnie godzinę później Joanna Sułkowska z Rupniowa. Ostatni uczestnik dotarł do mety o 23:13. Przebieg maratonu nadzorowała na trasie ponad 50-osobowa ekipa sędziowska złożona z wolontariuszy - sympatyków maratonu Kierat oraz strzelców głównie ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Limanowej. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwała Grupa Operacyjna GOPR z Limanowej.

Wszyscy zawodnicy reprezentujący Słopnice spisali się bardzo dobrze. W tym roku na trasę maratonu wyruszyło 16 naszych zawodników. Panowie zostali sklasyfikowani na bardzo wysokich miejscach, jednak puchar dla najlepszego zawodnika ze Słopnic należał do zwycięzcy - Nikodema Poręby, który puchar zwycięzcy Kieratu i najlepszego zawodnika ze Słopnic odbierał już po raz drugi.

 

Uroczyste podsumowanie zawodów miało miejsce w niedzielę 26 maja br. w bazie maratonu czyli w Zespole Placówek Oświatowych w Słopnicach. Oficjalne wyniki odczytał Andrzej Sochoń – Budowniczy Trasy i Sędzia Główny Maratonu Kierat przy asyście Tomasza Baranowskiego – Szefa Biura Maratonu oraz Andrzeja Pilawskiego – głównego organizatora imprezy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale ufundowane przez gospodarza i współorganizatora imprezy - Wójta Gminy Słopnice Adama Sołtysa. Puchary zwycięzcom wręczyli wójt Słopnic Adam Sołtys, Andrzej Pilawski główny organizator wydarzenia, Anna Strug Sekretarz Gminy Słopnice oraz Przewodniczący Rady Gminy Słopnice Józef Bednarczyk. Podziękowania zostały także przekazane na ręce wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy szybkiej regeneracji sił! Gorąco zapraszamy także do ponownej wizyty w Beskidzie Wyspowym!

Więcej szczegółów, mapa, tabela wyników tegorocznej edycji Kieratu  oraz fotorelacje, już wkrótce dostępne będą na stronie www.maratonkierat.pl.

Organizatorzy:
Sędzia Główny, Budowniczy Trasy: Andrzej  SOCHOŃ  z Warszawy
Sędzia - Kierownik Biura Maratonu – Tomasz BARANOWSKI z Gdyni oraz sędziowie pomocniczy, ponad 100 wolontariuszy.
Główny organizator: Andrzej PILAWSKI - Dyrektor Maratonu, Biuro Turystyczne LIMATUR z Limanowej
Główny współorganizator – Gmina Słopnice

Współorganizatorzy: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie  Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach, Starostwo Powiatowe Limanowa, OSP Słopnice Dolne, OSP Słopnice Górne, GOPR Rabka Zdrój - Sekcja Operacyjna Limanowa, Gmina Ochotnica Dolna, Nadleśnictwo Limanowa, Jednostka Strzelecka Strzelec JS 2402 Limanowa. Partnerem Głównym wydarzenia była Małopolska.

Wójt Gminy Słopnice składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przebieg XIX MEMP Kierat 2024! Szczególne podziękowanie kieruje w stronę dyrekcji, nauczycieli, pracowników, uczniów oraz wolontariuszy z Zespołu Placówek Oświatowych w Słopnicach, a także pracowników Urzędu Gminy Słopnice i strażaków z jednostek OSP ze Słopnic. Do zobaczenia w przyszłym roku! 

 

Fot. Waldemar Sołtys, UG Słopnice