Przejdź do stopki

"Mali Słopniczanie"

    wyświetleń: 1120

Treść

DZIECIĘCY ZESPÓŁ REGIONALNY MALI SŁOPNICZANIE

Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Słopniczanie powstał w październiku 1999 r. z inicjatywy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Słopnicach. Zespół liczy około 50 członków, a w jego skład wchodzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Słopnicach. 

Zespół "Mali Słopniczanie" - (początki istnienia zespołu)

Zespół "Mali Słopniczanie" w roku 2022

Kierownictwo Zespołu:

  • mgr Danuta Więcek 
  • mgrAgnieszka Curzydło-Podgórny
  • mgr Joanna Jaworz-Dutka

Mali Słopniczanie reprezentują głównie folklor Lachów Limanowskich i Górali Białych z rejonu Kamienicy. Piosenki, tańce i melodie prezentowane przez zespół są kontynuacją dawnych zwyczajów i obrzędów terenu Słopnic.


Mali Kolędnicy - sesja Rady Gminy (2002)

Zespół Mali Słopniczanie posiada własną kapelę dziecięcą. Skład pierwszej kapeli tworzyli:

  • Krystian Curzydło - skrzypce prym, sekund
  • Paulina Golińska - skrzypce sekund
  • Jakub Curzydło - basy
  • Daniel Curzydło - trąbka, skrzypce prym


Msza św. na Mogielicy - IX Złaz Turystyczny (2007)

Zespół występuje na różnych scenach w kraju i za granicą dając niezapomniane przeżycia związane z góralszczyzną. Regularnie bierze udział w przeglądach, konkursach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.


Mali Słopniczanie wspólnie z Zespołem Ranga Kala ze Sri Lanki (2004)

 


Pobyt na Ukrainie (2007)

Ponadto występuje podczas uroczystości gminnych m.in.: dożynki, spotkania wigilijne czy spotkania seniorów. Gościnnie zespół brał udział w otwarciu wystaw obrazów ks. Stanisława Wojcieszaka, w Krakowie, Limanowej, Słopnicach i Stryszowie.


Wystawa obrazów ks. Stanisława Wojcieszaka - Kraków (2003)

Największym zaszczytem dla Małych Słopniczan był występ dla Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji, która miała miejsce w marcu 2003 roku w Watykanie. 26 lipca 2004 roku Mali Słopniczanie po raz pierwszy uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych “Święto Dzieci Gór”, odbywającym się w Nowym Sączu. W 2019 roku, zespół obchodził 20-lecie swojej działalności. W 2022 roku, Mali Słopniczanie po raz raz trzeci zostali zaproszeni i wzięli udział w Święcie Dzieci Gór. 


Podczas audiencji (2003)

 
Rok 2005


Rok 2008


Rok 2008

  

Rok 2021