Przejdź do stopki

LIMANOWSKA SŁAZA ZE SŁOPNICKIMI AKCENTAMI

Treść

 

48. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza" dobiegł końca. Trzy dni scenicznych zmagań zaowocowały pięknymi wspomnieniami oraz osiągnięciami, które odzwierciedliły pracę członków zespołów regionalnych, instruktorów i artystów ludowych, również tych reprezentujących gminę Słopnice. 

Komisja Konsultantów w składzie: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, Michalina Wojtas – choreograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta, dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog oraz Benedykt Kafel – etnograf, po obejrzeniu i ocenie 101 punktów programu przyznała miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec. Wśród laureatów i wyróżnionych znalazło się również spore grono artystów z gminy Słopnice.

Kategoria Zespoły Regionalne:

II miejsce – Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic (Dorośli) 

Wyróżnienie – Zespół Regionalny Słopniczanie ze Słopnic (Dorośli) 

II miejsce – Zespół Regionalny Mali Słopniczanie (Dzieci)

Kategoria Muzyki Ludowe:

II miejsce -  Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic (Dorośli) 

III miejsce – Słopniczanie ze Słopnic (Młodzież)

I miejsce – Śwarne Zgrajca ze Słopnic (Dzieci)

Kategoria Instrumentaliści ludowi: 

Wyróżnienie - Anna Pietrzak ze Słopnic (Dzieci)

Kategoria Śpiew Solowy:

III miejsce – Milena Franczak ze Słopnic (Dzieci)

Kategoria Grupy Śpiewacze:

II miejsce – Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic (Dorośli) 

Kategoria Gawędziarze:

II miejsce – Jan Podgórny ze Słopnic (Dzieci)

Kategoria Mistrz i uczeń:

III miejsce - Aleksandra Śliwa ze Słopnic z uczennicami Zuzanną Postrożny i Żanetą Ubik (skrzypce)

Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2023 r., komisja zakwalifikowała zespół regionalny Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic.

Protokół dostępny jest na stronie Limanowskiego Domu Kultury, a wszystkie prezentacje można obejrzeć na platformie YouTube:

Festiwal „Limanowska Słaza” od dziesiątków lat odgrywa bezcenną rolę w zakresie ukazywania i podtrzymywania tradycyjnej kultury wsi, a także aktywizacji w tym zakresie młodego pokolenia. Jest też inspiracją dla wielu osób niezwiązanych z folklorem do zainteresowania się nim. Komisja artystyczna wyraża niekłamaną satysfakcję, iż mimo kilkuletnich społecznych utrudnień mogliśmy w bieżącym roku oceniać ponad sto punktów programu, w tym aż 23 zespoły regionalne. Świadczy to nie tylko o znaczeniu „Limanowskiej Słazy”, ale także wskazuje na oczekiwania i wytężoną pracę uczestników. Cieszy też duża dbałość poszczególnych grup i pojedynczych wykonawców nie tylko o techniczną, ale i merytoryczną stronę prezentacji. – podkreśliła komisja artystyczna.

Gratulujemy wszystkim laureatom oraz uczestnikom tegorocznego festiwalu i życzymy dalszych sukcesów!

 

Źródło/fot.: ldk.limanowa.pl

Zdjęcia