Przejdź do stopki

Strona jest w trakcie aktualizacji i w trybie testowym.
Mogą sporadycznie wystąpić drobne utrudnienia.
Za ewentualne nieudogodnienia przepraszamy.

DOŻYNKI GMINNE I ŚWIĘTO PSZCZELARZY

DOŻYNKI GMINNE I ŚWIĘTO PSZCZELARZY

Treść

Tradycyjnie uroczystość rozpoczął korowód dożynkowy, który przeszedł z centrum Słopnic Dolnych do kościoła parafialnego pw. św. Jana Pawła II. Uczestniczyły w nim delegacje i poczty sztandarowe kół pszczelarzy zrzeszonych z Karpackim Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu, oraz goszczący ich, członkowie Koła Pszczelarzy w Słopnicach.  Korowód współtworzyły także delegacje miast partnerskich: austriackiego Giesshübl, słowackich Chlebnic, węgierskich Balkany, Zajta i rumuńskiego Lazarii. Zagranicznych gości i mieszkańców Słopnic prowadzili gospodarze dożynek oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi, które w tym roku przygotowali mieszkańcy osiedli: Giemziki Górne i Ryże ze Słopnic Górnych oraz osiedla Przysiółka Zaświercze: Walkówka, Pod Kopę, Do Tracza, Do Artysty, Do Turonia, Kulpy, Zonie, Kormany, Młynarze, Koczury, Kadele, Zaprzylasek, Przysłop, Nowiny, Proroki ze Słopnic Dolnych. W korowodzie uczestniczyły również ochotnicze straże pożarne, orkiestra Wiolin, dyrektorzy szkół, radni, sołtysi, szermierze z Zamku Orawskiego na Słowacji oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Słopnic. Wieńce, naręcza owoców tegorocznych zbiorów i produkty pszczele  rolnicy i pszczelarze złożyli na ołtarzu podczas dziękczynnej mszy ofiarowanej w intencji rolników i pszczelarzy koncelebrowanej przez tutejszych proboszczów: ks. Jana Gniewka, ks. Stanisława Kumiegę (który skierował do zebranych homilę) oraz opiekuna duchownego Karpackiego Związku Pszczelarzy ks. Jana Wnęka, a także ks. seniora Mariana Kaima, ks. Edwarda Kęskę i ks. Jacka Kurcza. Wszyscy wysłuchali specjalnej homilii odwołującej się do znaczenia pracy rolników i pszczelarzy, znaczenia chleba oraz historii patrona pszczelarzy św. Ambrożego. W czasie mszy św. kapelan pszczelarzy dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru Koła Pszczelarzy w Słopnicach. Po mszy korowód dożynkowy udał się na plac obok urzędu gminy gdzie odbywała się dalsza część obchodów. Tutaj, starostowie dożynkowi Anna i Daniel Ślazyk ze Słopnic Górnych oraz Maria Ryż i Jan Kowalczyk ze Słopnic Dolnych przekazali chleby na ręce gospodarzy imprezy: wójta Adama Sołtysa, Starosty Limanowskiego – Jana Puchały, oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego – Urszuli Nowogórskiej przekazując im tym samym przewodniczenie dalszej części obchodów. W dalszej części uroczystości nastąpił moment przekazania sztandaru dla Koła Pszczelarzy w Słopnicach przez Prezesa Karpackiego Związku Pszczelarzy Stanisława Kowalczyka. Sztandar został przekazany na ręce Prezesa Koła ze Słopnic Kazimierza Pachuta. Po przekazaniu sztandaru prezes przedstawił historię pszczelarstwa w Słopnicach i dokonał prezentacji sztandaru, na którym znalazł się św. Ambroży, herb Gminy Słopnice oraz ul z lokalnych pasiek. Prezesi Stanisław Kowalczyk i Kazmierz Pachut uhonorowali gospodarzy dożynek oraz delegatów zagranicznych  medalami 40-lecia działalności Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu.
Słowa uznania, gratulacji i podziękowania skierowali do mieszkańców Słopnic poproszeni na scenę burmistrzowie miast partnerskich: Milan Maxon – burmistrz Chlebnic, Palosi Laszlo – burmistrz Balkany, Zoltan Kosztya – burmistrz Zajta, Eva Czukot z Lazarii oraz Marcus Vlasek Członek Zarządu Giesshübl.
Do wyróżnień zostali poproszeni rolnicy i hodowcy zwierząt, dla których przygotowano specjalne wyróżnienia i podziękowania związane z ich osiągnięciami w zakresie upraw i hodowli.  Wyróżniono Henryka Kulpę – za sukcesy w hodowli czerwonego bydła polskiego, Danutę Florek, Stanisława i Ryszarda Piaskowych za sukcesy w produkcji serów owczych, Annę i Tadeusza Ślazyków za uzyskanie tytułu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2018” w konkursie organizowanym przez KRUS. Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną. Jako pierwsi wystąpili szermierze z Zamku Orawskiego z miejscowości o nazwie Orawskie Podzamcze.  Po nich odbył się występ Zespołu Regionalnego „Słopnicki Zbyrcok”. Konkursy z nagrodami przeprowadziło natomiast Radio RDN z Nowego Sącza podczas „Kwadransu z Radiem”.  Następnie na scenie wystąpił Zespół „Teraz MY”, który zaprezentował swoje najpopularniejsze utwory. Ostatnim punktem programu był festyn taneczny poprowadzony przez zespół Warasy z Zaskala.
W czasie imprezy goście i mieszkańcy chętnie odwiedzali stoiska, gdzie można było degustować: smakołyki kuchni regionalnej przygotowane przez  Koło Gospodyń Wiejskich ze Słopnic, miód i produkty pszczele przygotowane przez Koło Pszczelarzy w Słopnicach oraz sery owcze serwowane przez państwa Piaskowych ze Słopnic. Najmłodsi mogli spędzić czas na placu zabaw ze zjeżdżalniami i karuzelą. Pomocą medyczną służyły natomiast pielęgniarki Prywatnej Praktyki Pielęgniarskiej ze Słopnic.
Głównymi organizatorami wydarzenia była Gmina Słopnice oraz Koło Pszczelarzy w Słopnicach.

 

Wójt Gminy Słopnice składa serdeczne podziękowania na ręce wszystkich osób i organizacji, które włączyły się w przygotowanie tegorocznych Dożynek. Szczególne podziękowanie kieruje do rolników, gospodarzy dożynek oraz mieszkańców osiedli, które przygotowały piękne wieńce dożynkowe oraz rodzin pszczelarzy i wszystkich członków Koła Pszczelarzy ze Słopnic,  które zadbały o oprawę  uroczystości.

 

GALERIA WYDARZENIA - fot. W. Sołtys