NABÓR KANDYDATÓW NA RACHMISTRZÓW SPISOWYCH

Treść
1. Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych dokonywany jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz.U. z 2019r., poz. 1728).
2. Kandydat na rachmistrza terenowego powinien spełniać następujące warunki:
1) być pełnoletni;
2) zamieszkiwać na terenie Gminy Słopnice;
3) posiadać co najmniej średnie wykształcenie;
4) posługiwać się językiem polskim w mowie i w piśmie;
5) nie być skazanym za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
3. Oświadczenie o spełnianiu wymogu, o którym mowa w pkt .5, kandydat na rachmistrza terenowego składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oświadczenie to zawiera klauzulę następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
4. Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych w Gminie Słopnice odbywa się w okresie od 15 czerwca do 8 lipca 2020 roku.
5. Kandydaci na rachmistrzów terenowych zgłaszają się do Urzędu Gminy Słopnice, gdzie podają swoje imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz informacje, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy PSR 2020 (formularz zgłoszenia do pobrania).
Zgłoszenia są przyjmowane w pokoju nr 13 w Urzędzie Gminy Słopnice. Przy zgłaszaniu się kandydatów na rachmistrzów terenowych ważna jest kolejność zgłoszeń, ponieważ będzie to miało znaczenie przy wyborze na rachmistrza w sytuacji tej samej liczby punktów, którą kandydaci uzyskają w teście po szkoleniu.
Ważne informacje dla składających oferty:
- Przydzielona liczba rachmistrzów na terenie Gminy Słopnice wynosi 2.
- Kandydat na rachmistrza terenowego musi odbyć szkolenie teoretyczne i praktyczne. Termin szkolenia w okresie od 3 sierpnia do 11 września 2020 r. Forma realizacji szkoleń (zdalne, stacjonarne) będzie zależna od sytuacji epidemicznej w kraju. W przypadku szkoleń zdalnych kandydaci na rachmistrzów terenowych wezmą udział w szkoleniach łącząc się ze sprzętu własnego.
- Szkolenie obejmuje przekazanie informacji o:
a) statystyce publicznej, w tym tajemnicy statystycznej;
b) zakresie podmiotowym i przedmiotowym spisu rolnego;
c) sposobie wykonywania poszczególnych czynności w ramach bezpośredniego wywiadu z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, w tym sposobie obsługi urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu rolnego. - Egzamin kandydata na rachmistrza terenowego po szkoleniu będzie realizowany za pomocą aplikacji e/m-learning. Kandydat, który nie weźmie udziału w całości szkolenia, nie może przystąpić do egzaminu kończącego szkolenie.
- Kandydaci na rachmistrzów terenowych podlegają postępowaniu weryfikacyjnemu. W przypadku zaistnienia sytuacji, kiedy w wyniku naboru kandydatów na rachmistrzów podczas egzaminu wszyscy kandydaci uzyskają jednakową liczbę punktów, a liczba kandydatów będzie większa w stosunku do potrzeb o tym, kto będzie powołany na rachmistrza zdecyduje kolejność zgłoszenia kandydata.
- Kandydaci na rachmistrzów terenowych, którzy złożą stosowne dokumenty oraz zostaną zarejestrowani w Systemie Ewidencji Rachmistrzów otrzymają od Urzędu Gminy informację o terminie i formie szkolenia, którego ukończenie z wynikiem pozytywnym będzie warunkiem koniecznym do uzyskania możliwości kwalifikacji na rachmistrza terenowego.
- Kandydaci na rachmistrzów terenowych po ukończeniu szkolenia oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu zostaną wpisani na listę rachmistrzów spisowych, zgodnie z kolejnością liczby uzyskanych punktów podczas egzaminu.
- Rachmistrz terenowy będzie wykonywał czynności w ramach prac spisowych na podstawie umowy zawartej z Dyrektorem Urzędu Statystycznego.
UWAGA: jeśli wszyscy kandydaci uzyskają pozytywny wynik z egzaminu, umowa będzie podpisana z kandydatami, którzy uzyskają najlepszy wynik, a pozostali kandydaci zostaną wpisani na listę rachmistrzów rezerwowych.
Więcej szczegółów na stronie spisrolny.gov.pl.