Przejdź do stopki

LAUREACI NAGRODY „PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ”

Treść

W dniu 28 grudnia 2021 roku Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwały przyznające Małopolską Nagrodę Twórczości oraz Nagrodę Województwa Małopolskiego pn. „Pamięć i Tożsamość”. Nagroda nawiązuje do tytułu ostatniej książki Patrona Małopolski - św. Jana Pawła II pt. „Pamięć i tożsamość”, będącej zbiorem refleksji filozoficzno-historycznych Ojca Świętego, w której przedstawia swoje rozumienie polskości, ojczyzny, patriotyzmu i tożsamości narodowej. Nagroda ma na celu budowanie i wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej Polaków, wzbudzanie zainteresowania i poszanowania dla historii regionu, utrwalanie międzypokoleniowych więzi oraz aktywizację na rzecz utrwalania pamięci o dziejach „Małej Ojczyzny”.

W kategorii Organizacja pozarządowa pierwsza nagroda trafiła do Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ze Słopnic. Stowarzyszenie działa od 2012 roku. Od początku okresu działalności z ich inicjatywy powstało wiele cennych przedsięwzięć zarówno na terenie Słopnic jak i powiatu m.in. utworzenie ścieżki historyczno-edukacyjnej 1 PSP AK, utworzenie Izby Pamięci 1 PSP AK w Słopnicach, rekonstrukcja i inscenizacja historyczna na Dzielcu, opieka nad miejscami pamięci, liczne wydawnictwa oraz działania edukujące społeczeństwo i przypominające o historii żołnierzy Armii Krajowej z obszaru Limanowszczyzny. Laureaci zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się w 2022 roku, gdy zmniejszone zostaną restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Oprócz nagrody finansowej odbiorą z rąk przedstawicieli Zarządu Województwa Małopolskiego pamiątkową statuetkę oraz dyplom. Nagroda pn. „Pamięć i tożsamość” trafiła do organizacji pozarządowych i osób prywatnych, które swoje życie poświęcają wielkiej sprawie – działalności społecznej na rzecz zachowania poczucia tożsamości narodowej oraz pamięci o historii regionu – czytamy  na stronie malopolska.pl.

Laureatom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy za bezinteresowną działalność na rzecz kształtowania postaw patriotycznych i pamięci o dziejach historycznych naszego regionu oraz wiele cennych inicjatyw. Wszystkich mieszkańców naszej gminy już teraz zapraszamy na rekonstrukcję historyczną w ramach rocznicy zrzutów na zrzutowisko „Sójka”, która rokrocznie odbywa się na Dzielcu w Słopnicach Górnych głównie za sprawą Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.

Źródło: malopolska.pl, fot. W. Sołtys