Przejdź do stopki

BRYTYJSKA DELEGACJA NA DZIELCU

Treść

W miniony czwartek w związku z przypadającą w tym roku 78. rocznicą zrzutów alianckich dla Armii Krajowej na zrzutowiskach umiejscowionych w Słopnicach i Szczawie gościła z wizytą delegacja brytyjska. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z 82. rocznicą bitwy o Anglię.

W skład delegacji brytyjskiej, która po raz pierwszy odwiedzała Limanowszczyznę, znaleźli się m.in. pułkownik Królewskiej Piechoty Morskiej Tom Blythe – Attaché Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, jego asystenci: Lee Forrest i Maciej Boś, David Brown – pastor kościoła anglikańskiego (kapelan wojsk brytyjskich w Polsce), dr Stanisław Smoleń – były ambasador w Iraku (koordynator wizyty), żołnierze brytyjscy z kontyngentu stacjonującego w Polsce. Na uroczystościach obecna była również pani Rosemary Edmeats wraz z mężem Robertem, córka sierżanta John Frederick Cairney Rae, który zginął wraz z dwoma innymi pilotami nad polskim niebem w samolocie Halifax JP 162 FS-S, który został zestrzelony przez niemieckie lotnictwo w rejonie Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej, w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele samorządów z powiatu nowosądeckiego i limanowskiego, Wicestarosta Nowosądecki Antoni Koszyk, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Wójt Gminy Kamienica – Władysław Sadowski wraz z Sekretarzem Jarosławem Augustyniakiem oraz Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys wraz z Przewdoniczącym Rady Gminy Słopnice Józefem Bednarczykiem, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1 Płk. Strzelców Podhalańskich, Związek Podhalan Oddział Górali Białych ze Słopnic, młodzież szkolna, reprezentanci harcerzy oraz zespołu „Mali Słopniaczanie”.

 

W gminie Słopnice miało miejsce zwiedzanie Izby Pamięci 1 PSP AK, znajdującej się w pomieszczeniu OSP Słopnice Górne oraz ceremonia składania wieńców na zrzutowisku pod obeliskiem na wzgórzu Dzielec, upamiętniającym poległych w czasie II wojny światowej lotników alianckich oraz żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Delegacja brytyjska jest w tym miejscu po raz pierwszy. Cieszę się, że wydarzenie to zbiegło się z 82. rocznicą bitwy o Anglię, która właśnie dzisiaj obchodzona jest w Wielkiej Brytanii. Polska armia w czasie II wojny światowej walczyła dzielnie w strukturach brytyjskich na morzu, w powietrzu i na lądzie. Bitwa o Anglię, w której znaczący udział wzięli polscy lotnicy, to pierwszy test braterstwa broni, który został zdany celująco – podkreślał w swoim przemówieniu wójt gminy Słopnice Adam Sołtys.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że żyjemy w wolnym demokratycznym świecie i nic nie zagraża już Europie, jednak znienacka pojawiło się kolejne zagrożenie ze strony putinowskiej Rosji, a atak na wolną i demokratyczną Ukrainę potwierdził, iż nadal na świecie są reżimy, które za nic mają prawa narodów do kształtowania swojego bytu według własnych zasad i dążą do zniewolenia kolejnych społeczeństw. To kolejna sytuacja, w której rząd brytyjski i armia udzieliła znaczącego wsparcia politycznego, militarnego i finansowego Ukrainie. Podobnie jak Polska, która ponadto przyjęła kilka milionów uchodźców i zapewniła im bezpieczne schronienie. Dlatego tutaj, w tym symbolicznym miejscu, bardzo serdecznie dziękuję za pomoc i wsparcie jakiego udzieliliście podczas II wojny światowej, w czasach solidarności, demokratycznych przemian i teraz, kiedy w sposób zdecydowany stanęliście po stronie demokracji i niepodległości suwerennych państw. Myślę, że nasz wspólny polsko-angielski sojusz będzie zawsze trwał w obronie wartości wolnego świat – dodał na zakończenie wystąpienia.

 

Głos zabrał także pułkownik Królewskiej Piechoty Morskiej Tom Blythe oraz pastor David Brown. Po ceremonii złożenia wiązanek znalazł się czas, by porozmawiać z przedstawicielami Gminy Słopnice, a uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe medale. Następnie delegacja udała się do Szczawy (gm. Kamienica), gdzie również złożono wieńce pod obeliskiem, na Polankach w Szczawie, upamiętniającym zrzuty alianckie w czasie II wojny światowej dla Partyzantów Armii Krajowej. Swoje wystąpienia wygłosili tam wójt gminy Kamienica Władysław Sadowski oraz Tom Blythe. O historii odpustów partyzanckich w Szczawie, a także o zbiorach znajdujących się w muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich opowiedział ks. Radosław Bobek.

 

Uroczystości odbyły się także w Lipnicy Wielkiej, gdzie złożono wieńce pod obeliskiem w miejscu, w którym w sierpniu 1944 roku rozbił się brytyjski samolot wojskowy. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 1 Płk. Strzelców Podhalańskich przygotowało stoisko z prezentacją umundurowania i wyposażenia żołnierzy 1 PSP AK. Obchodom rocznicowym towarzyszyły okolicznościowe prelekcje i prezentacje historyczne na temat brytyjskiej pomocy dla walczącej z  Polski w czasach II wojny światowej. Jednym z prelegentów był Przemysław Bukowiec, historyk, regionalista, nauczyciel szkół podstawowych w gminie Słopnice, który w niezwykle ciekawy sposób przedstawił historię zrzutów na „Sójkę” oraz „Wilgę”.

 

 

Fot. UG Słopnice, Starostwo Powiatowe w Limanowej