Przejdź do stopki

SUKCES KAPELI ZESPOŁU SŁOPNICKI ZBYRCOK W ŻYWCU

Treść

W dniach 29 lipca – 1 sierpnia br., komisja artystyczna wysłuchała 123 prezentacji muzyki ludowej, w tym 22 kapel. Wśród laureatów 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich – konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami znalazła się kapela zespołu Słopnicki Zbyrcok, zdobywając II miejsce w swojej kategorii. Warto nadmienić, że kapela pod kierownictwem Wincentego Curzydło, po raz kolejny zostaje doceniona przez komisję konkursową. Szczegółowy protokół tegorocznych zmagań dostępny jest na stronie tkb.art.pl.  

 

W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbył się również Festiwal Folkloru Górali Polskich, w których udział wziął zespół regionalny Słopnicki Zbyrcok pod kierownictwem Elżbiety Curzydło. Zespół zaprezentował program pt. „Po kolędzie na Scepona”. Podczas 54. festiwalu w Żywcu na scenie pojawiły się 23 zespoły z następujących grup etnograficznych polskich Karpat: Górale Śląscy, Górale Żywieccy, Górale Babiogórscy, Górale Podhalańscy, Górale Czadeccy, Górale Zagórzańscy, Górale ze Słopnic, Górale Ochotniccy, Górale Nadpopradzcy oraz z terenów podgórskich: Lachy Sądeckie, Lachy Limanowskie, Lachy Szczyrzyckie, Pogórzanie i Dolanie. Szczegółowy protokół dostępny jest na stronie tkb.art.pl.

Zachęcamy do obejrzenia konkursowego występu zespołu (2:51).

Festiwal Folkloru Górali Polskich odbywa się w Żywcu od 1970 roku, od 1982 organizowany jest w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To jedyne spotkanie, w którym uczestniczą wszystkie grupy etnograficzne polskich górali. Daje on obraz stanu tradycyjnej kultury góralskiej i jej międzypokoleniowego przekazu. Festiwal to niezwykłe spotkanie górali, którego istotą jest kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich.

Serdecznie gratulujemy sukcesu! Dziękujemy za reprezentowanie gminy Słopnice oraz kultywowanie naszej rodzimej kultury!

 

Fot. Waldemar Kompała