ŚWIĘTO PLONÓW
Treść
W niedzielę, 13 sierpnia w naszej gminie odbyło się Święto Plonów – doroczne i najważniejsze wydarzenie, które dedykowane jest i współorganizowane przy udziale rolników i właścicieli gospodarstw rolnych z terenu gminy Słopnice. To tradycyjny czas uhonorowania pracy rolników i podziękowania za zebrane żniwo i plony. Na zaproszenie gospodarza uroczystości - wójta gminy, licznie odpowiedzieli także mieszkańcy Słopnic.
Uroczysty przemarsz do kościoła na mszę dziękczynną rozpoczął tegoroczne obchody dożynkowe. W korowodzie i w dalszych obchodach uczestniczyły delegacje gospodarzy z darami owoców plonów ze Słopnic Górnych reprezentowanych przez osiedla Dzioł i Dziołówka oraz Słopnic Dolnych reprezentowanych przez osiedla Pożogi, Łukasze, górna część Górek, Szkoła, Dziołek, Pogorzelisko, Trybulcówka, Majdy oraz Wojtasy, władze gminy Słopnice w osobie Wójta Gminy, Przewodniczącego i radnych, zagraniczni goście z miast partnerskich z Węgier, Rumunii, Słowacji i Austrii, dyrektorzy szkół, sołtysi, delegacje zespołów Mali Słopniczanie, Słopnicki Zbyrcok, drużyna młodzieżowa OSP Słopnice Górne, rolnicy i hodowcy oraz mieszkańcy gminy. W przemarszu udział wzięły także poczty sztandarowe Gminy Słopnice, Związku Podhalan Oddział Górali Białych w Słopnicach, Koła Pszczelarzy w Słopnicach, Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego oraz OSP Słopnice Dolne i OSP Słopnice Górne. Swoją muzyką, korowód uświetniła orkiestra dęta Wiolin ze Słopnic.
W intencji rolników oraz w podziękowaniu za urodzajne plony, odprawiona została uroczysta msza św., którą koncelebrowali proboszczowie ks. Jan Gniewek, ks. Stanisław Kumiega oraz ks. Jacek Kurcz. O oprawę mszy św. zadbali członkowie zespołu Słopnicki Zbyrcok i Orkiestra Wiolin. Po dziękczynnej mszy, obchody dożynkowe kontynuowane były na placu obok budynku urzędu gminy. Tą część rozpoczęło tradycyjne przekazanie chlebów dożynkowych przez starostów Marię i Stanisława Florek ze Słopnic Górnych oraz Marcina Rusnaka, Grzegorza Ślazyka, Pawła Łukasika, Jana Kędronia, Annę Ślazyk, Helenę Ryz, Irenę Michałka, Ewę Zborowską i Paulinę Rusnak, na ręce gospodarza miejscowości wójta gminy Słopnice – Adama Sołtysa, przewodniczącego Rady Gminy – Józefa Bednarczyka oraz starosty limanowskiego – Mieczysława Urygi. Wójt gminy serdecznie powitał wszystkich uczestników tegorocznych dożynek, podziękował za trud pracy miejscowym rolnikom i życzył wszystkim przybyłym udanej zabawy.
Następnie na scenę zaproszeni zostali przybyli parlamentarzyści i goście, przekazując pozdrowienia i życzenia dla mieszkańców Słopnic. Swoje przemówienia i podziękowania za zaproszenie i gościnność Słopniczan skierowali do zebranych burmistrzowie zaprzyjaźnionych gmin: Lazari z Rumunii oraz Balkany i Zajta z Węgier.
Ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie lokalnych rolników i hodowców, by podkreślić wartość ich codziennej pracy i zaangażowania. Statuetki z rąk Piotra Smagi – prezesa Krajowego Związku Hodowców Bydła Czerwonego i Wiceprezesa – Ireny Kulpa odebrali lokalni hodowcy krów rasy czerwonej polskiej. Podziękowania dla hodowców pozostałych ras krów, właścicieli gospodarstw i rolników, przekazał wójt Adam Sołtys, Leszek Leśnik i Irena Wielowska.
Lokalne święto było również okazją do oficjalnego przekazania nowego samochodu rozpoznawczo-ratownicznego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopnicach Dolnych. Uroczysty akt przekazania i klucze do nowego samochodu na ręce Prezesa Henryka Ślazyka, wręczył radny Sejmiku Grzegorz Biedroń, wójt gminy wraz z przewodniczącym i radnymi Gminy Słopnice.
Podczas uroczystości zostały wręczone również puchary, nagrody i gratulacje dla zwycięzców i laureatów tegorocznej edycji rozgrywek w letnim Pucharze Piłki Nożnej. Przypomnijmy, że zdobywcami I miejsca była drużyna pod nazwą Alkoboy’e, II miejsca drużyna Bad Boys, a nagroda za III miejsce trafiła do drużyny Mięta Team.
Na rodzimej scenie, tematyczny program artystyczny zaprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Słopnic w występie zatytułowanym „Opowiadanie o ziołach, które leczą”. W dalszej części sceną zawładnął Paweł Gołecki wraz z zespołem, prezentując przed publicznością najbardziej znane i lubiane „szlagiery” muzyki rozrywkowej. Entuzjastyczny występ zespołu wprowadził wszystkich w nastrój zabawy, który następnie przerodził się w tańce przy muzyce zespołu Light.
W czasie festynu dożynkowego nie zabrakło stoisk z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Słopnic oraz Związek Podhalan Oddział Kamienica. Mieszkańcy ochoczo kosztowali regionalne potrawy. Stoisko degustacyjne z wyrobami mlecznymi rasy czerwonej polskiej przygotował jeden z największych hodowców tej rasy w Słopnicach – Henryk Kulpa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja maszyn rolniczych lokalnych rolników. Swoje maszyny zaprezentowali Andrzej Bednarz, Paweł Kaim, Janusz Kędroń, Andrzej Ślazyk, Anna i Tadeusz Ślazykowie oraz Irena i Stanisław Kulpowie. Dużym powodzeniem cieszyły się również przejażdżki konnym zaprzęgiem, o które zadbał Krystian Florek. Mieszkańcy wsparli również Limanowską Akcję Charytatywną uczestnicząc w loterii fantowej, z której dochód przeznaczony będzie na wsparcie działalności charytatywnej oraz podopiecznych stowarzyszenia. Najmłodsi, spędzali aktywnie czas na placu zabaw z karuzelami i dmuchanymi zamkami, zajadając się ulubionymi słodkimi przekąskami. O bezpieczeństwo uczestników święta dbali druhowie z OSP Słopnice Dolne.
W Święcie Plonów w Słopnicach udział wzięli także: Ryszard Terlecki – Wicemarszałek Sejmu, Jan Hamerski – Senator RP, Urszula Nowogórska – Posłanka na Sejm RP, Grzegorz Biedroń – Radny Województwa Małopolskiego, Mateusz Młodziński – Wicewojewoda Małopolski, Starosta Powiatu Limanowskiego – Mieczysław Uryga, Wicestarosta – Agata Zięba, Józef Pietrzak – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Leszek Leśnik – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Piotr Smaga – Prezes Krajowego Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego w Jodłowniku.
Wójt Gminy Słopnice składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w przygotowanie Święta Plonów Gminy Słopnice. Mieszkańcom zaś, dziękujemy za tworzenie miłej atmosfery oraz spokojny przebieg wspólnej zabawy.
Fot. Waldemar Sołtys