Przejdź do stopki

W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI NA CHYSZÓWKACH

Treść

Na przełęczy w Chyszówkach znajduje się doskonale nam wszystkim znany kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich w 1914 r., dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski). Jest to tzw. Pomnik Spotkania Pokoleń. Tradycją stało się, że 11 listopada spotykamy się na Przełęczy Rydza-Śmigłego, by upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym roku przypada 105. rocznica tego wydarzenia.

 

W nastrój zadumy i pamięci o walczących za wolność wprowadziły nas patriotyczne melodie w wykonaniu orkiestry dętej ze Słopnic i Dobrej pod batutą Wincentego Curzydło i Anny Krywoborodenko. Uczniowie szkoły muzycznej I stopnia w Dobrej przedstawili tematyczną część artystyczną, wypełnioną patriotycznymi akcentami. Wartę honorową przy pomniku pełnił tymbarski Strzelec oraz uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbraku,  zaś równo o godz. 12:00 zebrani odśpiewali hymn państwowy z towarzyszeniem orkiestr dętych, a na maszt wciągnięto flagę narodową. Po odczytaniu apelu poległych delegacje z powiatu limanowskiego i samorządów gmin oraz obecnych organizacji złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze. W obchodach Święta Niepodległości wzięli udział m.in.: Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys, radni Gmin Słopnice i Dobra, prezesi organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy i uczniowie szkół z terenu obu gmin. Na przełęczy w Chyszówkach w szczególności obecni byli mieszkańcy Słopnic i Dobrej, którzy od lat gromadzą się tu by świętować niepodległość. Zebranych gości i mieszkańców przywitał Wójt Gminy Dobra – Benedykt Węgrzyn. Po części oficjalnej odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, którą koncelebrowali księża z parafii Dobra, Jurków i Słopnice, a homilię wygłosił ks. Jan Zając. Po zakończonej uroczystości na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek i gorąca herbata, które ogrzały zebranych w tę deszczową pogodę, a czas wspólnego świętowania umilały pieśni patriotyczne w wykonaniu orkiestr dętych. Swoją obecnością uroczystość uświetnili również ułani na koniach ze Stowarzyszenia Kasztanka z Laskowej.

W Święto Odzyskania Niepodległości, kwiaty i znicze zostały złożone przez Wójta Gminy Słopnice, Przewodniczącego Rady Gminy Słopnice, Skarbnika Gminy Słopnice oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej we wszystkich miejscach  gdzie uczczona jest pamięć poległych tj. przy Pomniku Partyzanckim w Słopnicach Górnych, obelisku w centrum Słopnic, pomniku 32-ofiar hitleryzmu rozstrzelanych przez Niemców oraz przy Krzyżu Partyzanckim na Zalesiu.