Przejdź do stopki

49. LIMANOWSKA SŁAZA PRZESZŁA JUŻ DO HISTORII

Treść

49. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza" prezentuje bogactwo regionalnej kultury i lokalnych talentów. W dniach 15-19 listopada 2023 r. w na deskach sceny Limanowskiego Domu Kultury odbyło się to wyjątkowe wydarzenie, gromadzące artystów z różnych dziedzin folkloru. Komisja Konsultantów w składzie: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, Michalina Wojtas – choreograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta, dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog, Benedykt Kafel – etnograf, po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 118 punktów programu, w których uczestniczyło 941 osób przyznała miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec.

Kategoria Zespoły Regionalne:

II miejsce – Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic (Dorośli) 

II miejsce – Zespół Regionalny Mali Słopniczanie (Dzieci)

Nagroda specjalna im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” - Zespół Regionalny Słopniczanie ze Słopnic (Dorośli) 

Kategoria Muzyki Ludowe:

I miejsce – Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic (Dorośli) 

III miejsce – Słopniczanie ze Słopnic (Dorośli)

III miejsce – Słopniczanki ze Słopnic (Młodzież)

II miejsce – Mali Słopniczanie ze Słopnic (Dzieci)

Kategoria Instrumentaliści ludowi: 

II miejsce – Aleksandra Śliwa ze Słopnic (Dorośli)

II miejsce – Weronika Florek ze Słopnic (Dzieci)

Kategoria Śpiew Solowy:

II miejsce – Jan Podgórny ze Słopnic (Dzieci)

Kategoria Grupy Śpiewacze:

II miejsce – Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic (Dorośli) 

Kategoria Gawędziarze:

I miejsce – Marian Janik ze Słopnic (Dorośli)

II miejsce – Krystian Krzemiński ze Słopnic (Dzieci)

Kategoria Mistrz i uczeń:

II miejsce – Agnieszka Curzydło-Podgórny ze Słopnic z uczennicą Mileną Franczak (śpiew)

Ponadto, na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2024 r., komisja zakwalifikowała zespół regionalny Słopniczanie ze Słopnic, a na 58. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej - gawędziarza Mariana Janika ze Słopnic.

Protokół dostępny jest na stronie Limanowskiego Domu Kultury, a wszystkie prezentacje można obejrzeć na platformie YouTube:

Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” to przedsięwzięcie wyjątkowe, które od kilkudziesięciu lat skutecznie aktywizuje cały ruch folklorystyczny z kilku subregionów lachowskich i góralskich w ramach jednego powiatu limanowskiego. Wieloletnie zmagania konkursowe oraz wysiłek włożony w różnorakie szkolenia i doskonalenia przy okazji tego projektu nie tylko ożywiły ten ruch, ale rozbudziły spore nim zainteresowanie. Powiększające się z roku na rok grono uczestników festiwalu oraz utrzymujący się od kilku lat wysoki poziom merytoryczno-artystyczny konkursu to widoczny owoc tego wysiłku. Cieszy nas również dążenie młodych uczestników Słazy do sięgania zarówno w warstwie repertuarowej, jak i manierze wykonawczej do źródeł swoich ojców i dziadów, którzy uczestniczyli w pierwszych edycjach tego festiwalu, a także podejmowanie kwerend w różnorakich zbiorach archiwalnych. Daje to gwarancję przetrwania tradycji kulturowych Ziemi Limanowskiej. – podkreśla komisja artystyczna.

Gratulujemy wszystkim laureatom oraz uczestnikom tegorocznego festiwalu! Życzymy niegasnącego zapału do pracy i dalszych sukcesów!

 

Źródło/fot.: ldk.limanowa.pl, Słopnicki Zbyrcok/fb, Słopniczanie/fb.