REKONSTRUKCJA NA DZIELCU W 81. ROCZNICĘ ZRZUTÓW
Treść
Tradycją stało się już, że co roku, społeczność gminy Słopnice wraz ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej 1. PSP AK spotykają się na stokach wzgórza Dzielec, by upamiętnić bohaterów II wojny światowej i uczcić przypadającą w tym czasie rocznicę zrzutów alianckich dla żołnierzy Armii Krajowej na zrzutowisko Sójka. 13 lipca br., z tej okazji byliśmy świadkami żywej lekcji historii.
Niedzielne popołudnie upłynęło w wyjątkowej atmosferze, łącząc rodzinny wypoczynek z fascynującą lekcją historii, która szczególnie pobudziła wyobraźnię najmłodszych. Mieszkańcy Gminy Słopnice, miłośnicy lotnictwa oraz turyści, zgromadzili się na polanach wzgórza Dzielec, by upamiętnić 81. rocznicę alianckich zrzutów na zrzutowisko Sójka 401, które miały miejsce w nocy z 9 na 10 lipca 1944 roku. Miejscem obchodów rocznicowych było tradycyjnie zrzutowisko Sójka 401 na wzniesieniu Dzielec, znajdujące się na ścieżce historycznej 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej im. kpt. Juliana Krzewickiego.
Przybyłych gości powitał wójt Adam Sołtys oraz prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. PSP AK Krzysztof Szubryt. Następnie odśpiewano hymn państwowy i minutą ciszy upamiętniono poległych lotników alianckich oraz ofiary zbrodni wołyńskiej w 82. rocznicę „krwawej niedzieli”. W hołdzie poległym wybrzmiał również utwór „Śpij kolego”. Pod obeliskiem kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji oraz organizacji. Były to delegacje Gminy Słopnice, Powiatu Limanowskiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Kwiaty zostały złożone również w imieniu dowódcy 1. Bazy Lotnictwa Transportowego gen. bryg. pil. Pawła Bigosa, przedstawicieli 21. Lekkiego Batalionu Piechoty Górskiej, 114. Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej, Jednostki Strzeleckiej 2077 z Krakowa oraz Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1. PSP AK ze Słopnic.
Kulminacyjnym momentem wydarzenia był efektowny desant skoczków spadochronowych oraz przelot samolotów historycznych nad Dzielcem. Tego dnia miłośnicy lotnictwa oraz historii mogli podziwiać wspaniałe maszyny, które wzbudziły zachwyt zarówno wśród starszych, jak i najmłodszych uczestników wydarzenia. Na niebie pojawiły się m.in.: Iskierka M-26 pilotowana przez Andrzeja Saratę, Jak-18 Janusza Misia, RWD-5 Piotra Wszołka, Tulak w sterach z Jurkiem Kołodziejem oraz Vulcan C 100RG pilotowany przez Mariusza Kuźmę. Jedną z największych atrakcji, szczególnie dla dzieci, był tradycyjny „słodki desant”. Czas oczekiwania na przylot samolotów umilał kpt. Leszek Mańkowski, który z pasją i charyzmą przybliżał zgromadzonym historię miejsca oraz prezentowanych podczas wydarzenia eksponatów lotnictwa.
Na polanie nie zabrakło licznych tematycznych stoisk i atrakcji, przygotowanych przez współorganizatorów wydarzenia, partnerów oraz zaproszonych gości. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. stoisko artysty-malarza Roberta Firszta z wyjątkową kolekcją prac o tematyce lotniczej, a także ekspozycje poświęcone historii polskiego lotnictwa i wojska. Swoje stoiska zaprezentowali m.in.: Stowarzyszenie im. 16. Pułku Piechoty, Stowarzyszenie GRH „Południe”, Polscy Spadochroniarze Wojskowi, 8. Baza Lotnictwa Transportowego z Balic, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Fundacja „Wiedeńczyk”, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – Oddział w Krakowie, 21. Lekki Batalion Piechoty Górskiej z Wojnarowej, 114. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, Komponent Wojsk Specjalnych oraz SRH 1. PSP AK w Słopnicach.
Wójt Gminy Słopnice wspólnie z prezesem SRH 1. PSP AK wręczyli okolicznościowe podziękowania, wszystkim którzy włączyli się we współorganizację wydarzenia. Był to moment na podsumowanie i docenienie starań współorganizatorów i partnerów inscenizacji, bez których wydarzenie to nie miałoby miejsca. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali jak zwykle niezawodni strażacy z jednostek OSP Słopnice Górne i OSP Słopnice Dolne.
Celem organizowanych od lat uroczystości patriotycznych na zrzutowisku Sójka jest upamiętnienie wydarzeń z okresu II wojny światowej, oddanie hołdu bohaterom, edukacja młodego pokolenia oraz refleksja nad współczesnością - bo to właśnie z historii powinniśmy wyciągać wnioski na przyszłość. Na Dzielcu wspominamy i oddajemy cześć polskim i brytyjskim lotnikom, żołnierzom Armii Krajowej, partyzantom, członkom Batalionów Chłopskich i innych ugrupowań, a także miejscowym mieszkańcom, którzy wspierali i aktywnie uczestniczyli w walce z okupantem niemieckim, a później sowieckim. - podkreśla wójt gminy Słopnice, Adam Sołtys.
W imieniu organizatorów, Wójt Gminy Słopnice składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i godnego upamiętnienia 81. rocznicy alianckich zrzutów dla żołnierzy AK. Dbałość o lokalną historię to istotny przejaw patriotyzmu, mamy nadzieję, że ta wyjątkowa lekcja przeszłości szczególnie zainspirowała najmłodszych do dalszego zgłębiania wiedzy. Do zobaczenia za rok!