Przejdź do stopki

Dzisiaj przypada 80. rocznica egzekucji 32 zakładników, którą 17 lipca 1944 r. w Słopnicach, Niemcy przeprowadzili na więźniach przywiezionych z Krakowa i Nowego Sącza. Był to odwet oraz próba zastraszenia mieszkańców wsi przed wspieraniem działalności konspiracyjnej polskiego podziemia. 17 listopada 1971 r., odsłonięto pomnik upamiętniający 32 ofiary niemieckiej zbrodni. Monument został wykonany przez miejscowego artystę Andrzeja Kwiatkowskiego.

Nieprzerwanie od dziesięciu lat, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. Płk. Strzelców Podhalańskich AK wraz z mieszkańcami naszej gminy oraz miłośnikami historii, spotykają się na wzgórzu Dzielec w Słopnicach – w miejscu gdzie przed osiemdziesięcioma laty przeprowadzono operacje zrzutowe nad okupowaną Polską. 14 lipca br., z tej okazji mogliśmy podziwiać podniebne akrobacje samolotów.

W dniu 7 czerwca 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 859, a 13 czerwca 2024 r. Wprowadziła ona nowe świadczenie pieniężne pod nazwą bonu energetycznego, który otrzymają różne grupy beneficjentów, mające trudności w pokrywaniu rachunków za energię.

„W zdrowym ciele zdrowy duch”! O słuszności tego stwierdzenia z pewnością wiedzą seniorzy ze Słopnic, którzy 24 czerwca uczestniczyli w spotkaniu warsztatowym dotyczącym zachowania sprawności organizmu.

Serdecznie zachęcamy do wędrówek po urokliwych szlakach Beskidu Wyspowego w ramach 15. edycji akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Miłośników regionalnych przysmaków i lokalnego folkloru, zapraszamy zaś do udziału w cyklu wydarzeń organizowanych w ramach Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki 2024”. Sprawdź szczegóły.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 9 czerwca 2024 r. Frekwencja w gminie Słopnice wyniosła 41,48 %. Jak prezentują się wyniki głosowania?

W naszej okolicy jest wiele ciekawych miejsc, czasem nawet pereł kultury, o których większość z nas wie, jednak nigdy nie nadarza się okazja by je odwiedzić. Stąd też pomysł, by seniorzy z gminy Słopnice mieli możliwość zwiedzenia Opactwa Cystersów w niedalekim Szczyrzycu.

Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki.

Dzień Dziecka pełen wrażeń i dobrej zabawy – tak można opisać piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka, który odbył się w minioną niedzielę, 2 czerwca w gminie Słopnice. Na rodzinnych harcach czas zleciał błyskawicznie! Zapraszamy na krótkie podsumowanie wydarzenia.

Gminna Komisja Wyborcza w Słopnicach na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia br. sporządziła protokół z wyborów do Rady Gminy Słopnice i protokół wyniku głosowania oraz wyników wyborów Wójta Gminy Słopnice. Prezentujemy wyniki głosowania na wójta oraz radnych na kadencję 2024-2029.