Przejdź do stopki

HISTORYCZNY SPACER „OD ŚWIĘTEGO ANDRZEJA APOSTOŁA DO JANA PAWŁA II”.

HISTORYCZNY SPACER „OD ŚWIĘTEGO ANDRZEJA APOSTOŁA DO JANA PAWŁA II”.

Treść

Spacer rozpoczął się w zabytkowym drewnianym kościele pod wezwaniem Świętego Andrzeja Apostoła.  Tam prowadzący spacer limanowski historyk Karol Wojtas przywitał przybyłych uczestników. Następnie głos zabrał ks. Jan Gniewek – proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Andrzeja Apostoła w Słopnicach. Po nim głos zabrał Adam Sołtys, wójt gminy Słopnice, który przywitał wszystkich uczestników  spaceru. Wójt wspomniał także o jubileuszu 25 – lecia odnowienia samorządu gminnego w Słopnicach oraz rozdał uczestnikom okolicznościowe albumy. 

Następnie historyk przedstawił w skrócie najstarsze dzieje Słopnic oraz przybliżył początki parafii słopnickiej. Potem omówił kilkuwiekowy podział wsi na Słopnice Królewskie i Słopnice Szlacheckie, który funkcjonował do 1930 roku. W dalszej części omówił szczegółowo oraz pokazał wystrój wnętrza świątyni. 

 

Wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć różne elementy wyposażenia kościoła z bliska, a ksiądz proboszcz pokazał także zabytkową skrzynię ze skomplikowanym system zamków z dwunastoma ryglami. Wspomniano także w tym miejscu nietoperze, których kolonia od lat zasiedla strych świątyni. Następnie wszyscy przeszli do nowego kościoła pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II. Tam po świątyni oraz jej zakamarkach oprowadził ks. proboszcz Jan Gniewek. Uczestnicy wysłuchali historię budowy tego kościoła i podziwiali witraże oraz inne elementy wyposażenia. Zobaczyli także relikwie znajdujące się w kościele parafialnym. Później wszyscy obejrzeli także pamiątki związane z Janem Pawłem II. 

 

Po wyjściu z kościoła uczestnicy spaceru podeszli do kamiennej odrestaurowanej kapliczki – przeniesionej w to miejsce z osiedla Czajnówka.

Tam przewodnik opowiedział o licznych kapliczkach na terenie Słopnic. W tym miejscu prowadzący wspomniał także o Janie Kantym Andrusikiewiczu – przywódcy powstania chochołowskiego, który urodził się w Słopnicach. Niestety mimo zaplanowanych dalszych punktów wędrówki, spacer musiał się w tym miejscu zakończyć z powodu intensywnych opadów deszczu oraz silnego wiatru. Spacer zakończył konkurs i rozdanie nagród dla jego uczestników.