Przejdź do stopki

SREBRNE ŻYWIECKIE SERCE DLA ZESPOŁU SŁOPNICKI ZBYRCOK

SREBRNE ŻYWIECKIE SERCE DLA ZESPOŁU SŁOPNICKI ZBYRCOK

Treść

Zespół Regionalny „Słopnicki Zbyrcok”  na 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, za przedstawienie programu  „Ozesod – przygon” otrzymał Srebrne  Żywieckie Serce  w kategorii zespołów. 

 

Komisja konkursowa przyznała również dyplom honorowy dla Mariana Janika z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Słopniczanie za charyzmatyczne wykonanie pieśni Górali Białych.

 

W 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich  wzięło udział 29 zespołów z następujących grup etnograficznych polskich Karpat: Górale Śląscy, Górale Żywieccy, Górale Babiogórscy, Górale Podhalańscy, Górale Biali, Górale Bukowińscy, Górale Orawscy, Górale Zagórzańscy oraz z terenów podgórskich: Lachy Sądeckie, Lachy Limanowskie, Lachy Szczyrzyckie i Dolanie. Oceniała je Komisja, którego przewodniczącą była etnografka Małgorzata Kiereś.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. Był odpowiedzią na potrzebę ludzi gór, by spotkać się w świątecznej, przyjaznej atmosferze, pomuzykować wspólnie, potańczyć, podzielić się swoim kulturowym bogactwem i porozmawiać na „góralskie” tematy. Jak się szybko okazało, wiślańska idea zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości i tak festiwal zaczął się rozrastać.
Żywiecki Festiwal to największe spotkanie polskich górali; zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności.
Festiwal to niezwykłe spotkanie górali, które ma  za zadanie kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór i terenach podgórskich. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych.

Serdecznie dziękujemy za reprezentowanie gminy Słopnice i gratulujemy sukcesu!